Správné stravovací návyky by měly děti udržovat i o prázdninách

Školní rok končí, i o prázdninách by však děti měly zachovat rytmus stravování získaný ve škole. Řekl to dětský obezitolog Zlatko Marinov. Porušení známého rytmu ve stravování vede k tomu, že tělo více ukládá zásoby, děti potom tloustnou, dodal.

Největším nešvarem je podle lékaře vynechání snídaní. Tělo dětí i dospělých je bez ranního přísunu energie „ve stresu“ a hledá sladké. Snadno pak sáhne i po smažených pokrmech a sycených nápojích, které by měly být společně se sladkostmi „sváteční potravinou“, dodal lékař. „Kdo nesnídá, bude v životě vždycky tlustý, a když ne nyní, tak v 50 letech to garantuji každému,“ řekl Marinov. Snídaně dětí by podle lékaře měla obsahovat rychle stravitelné cukry a tuky nutné pro nervovou činnost. Obsahují je mléko, cereálie nebo ovoce.
Vynechání snídaně se podepisuje i na psychické kondici. „Děti, které nesnídají, se hůře soustředí, jsou nervózní a rychle unavené,“ řekla dětská psycholožka Slávka Fraňková.
Pro obnovu a růst tkání a činnost mozku v noci lékař večer doporučuje tělu dodat složité cukry a bílkoviny. Vhodná je podle něj středomořská strava, tedy těstoviny, luštěniny, ořechy a olivový olej.
„Dětem by měli jít příkladem rodiče. Ke stolu nepatří nervozita nebo problémy v práci, ani neshody mezi partnery nebo s prarodiči ohledně správné výživy stravovací návyky dětí nezlepší,“ řekla Fraňková. Cílem je vychovat dítě, které se samostatně postará o výběr a přípravu vlastní kvalitní stravy, dodala.
„Chronickým nejedlíkům“ podle odbornice pomáhá kromě klidu u jídla a pravidelného rytmu také vlastní místo u stolu. Děti by se však do jídla neměly nutit, od jednoho roku dítě samo dokáže určit množství potravy, které potřebuje, shodli se odborníci.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.