Premenstruační syndrom (PMS) se dá zvládnout hormonální antikoncepcí. Existuje jedna skupina hormonálních přípravků s obsahem progestinu drospirenon, který projevy PMS umí tlumit. Bližší vysvětlení nabízí gynekolog MUDr. Vladimír Mulač.
„Premenstruační syndrom skutečně existuje,“ říká gynekolog MUDr. Vladimír Mulač. Jeho slova jasně dokládají, že nejde o žádné ženské vrtochy. Premenstruační syndrom (PMS) obtěžuje ženy v rovině psychické i fyzické. Zdaleka ne všechny si ale v ordinaci gynekologa postěžují a hledají řešení. Jejích obtíže tak zůstávají skryté a neléčené.
Byl strašákem desítek procent žen, trpělo i jejich okolí. Dříve byly změny psychiky před menstruací (plačtivost, náladovost, vztek, lítostivost) považovány jen za ženské vrtochy. Mnoho žen však má i tělesné příznaky (bolesti prsů, nadýmání, otoky, průjmy, zácpu, bolesti hlavy, zhoršení akné). Všechny tyto potíže mohou souviset se zadržováním vody v těle v druhé polovině menstruačního cyklu. Drospirenon s antimineralkortikoidními účinky je může zkrotit.
Víte, že…
- …neřešený PMS zvyšuje konzumaci čokolády u žen,
- …drospirenon snižuje konzumaci čokolády u žen (a následné výčitky),
- …PMS likviduje partnerské vztahy a práci,
- …drospirenon přináší úlevu od „zničujícího“ PMS,
- …dříve byly ženy s PMS léčeny jako psychicky nemocné,
- …PMS snižuje chuť na sex,
- …v období PMS není třeba být pro okolí „semetrikou“,
- …vůlí se PMS ovlivnit nedá, drospirenonem ano.
Historie
První zmínky v odborné literatuře o potížích předcházejících menstruace se datují rokem 1931, kdy americký lékař R. T. Frank použil termín „premenstruační tenze“. Ten v roce 1953 poopravili Britové (R. Green a K. Dalton) na dodnes používaný premenstruační syndrom. V medicínské literatuře, spíše psychiatrického zaměření, se ještě setkáváme s pojmem premenstruační dysforie. Termín premenstruační dysforická porucha (PMDM) se používá dodnes pro potíže druhé (luteální) fáze menstruačního cyklu v případě, že převažují změny nálad (úzkost, deprese, emoční labilita), a to zejména v americké odborné literatuře.
Příčina – fakta a dohady
Proč a jak PMS vzniká, zatím není jednoznačně objasněno. Víme, že k němu dochází v druhé (luteální) fázi menstruačního cyklu. Pokud jsou potíže pozorovány i po začátku menstruace (v tzv. folikulární fázi, tj. do ovulace), nejedná se o PMS.
Dříve se uvádělo, že za PMS mohou obavy ženy před menstruací, zda je/není těhotná. PMS byl tedy považován za psychický problém. Později se prokázalo, že v luteální fázi cyklu dochází i k tělesným (nikoli pouze psychickým) změnám, z nichž nejvýraznější je zadržování vody v těle. V luteální fázi dochází i ke změnám funkce nervové vegetativní soustavy (to jsou nervy působící na činnost vnitřních orgánů, které „neřídíme“ svou vůlí). Zda za všechny změny v těle může jen vyšší hladina progesteronu, který je produkován žlutým tělískem ve vaječníku v luteální fázi cyklu, či zda se na něm podílejí další mechanismy, není zcela jasné. Obecně převládá názor, že jde o individuální reakci organizmu na měnící se hormonální hladiny. Tomu nasvědčuje skutečnost, že v prvních dnech menstruace, kdy se hladiny hormonů stabilizují, PMS mizí.
Příznaky, syndrom
Jedním nebo několika příznaky, jako je podrážděnost, náladovost, poruchy soustředění, neovládnutelná chuť na sladké, bolesti hlavy a břicha, nadýmání, napětí v prsou, otoky a další desítky příznaků, které jsou spojené se zadržováním tekutin v těle, trpí v luteální fázi cyklu 50 – 80 % žen. Pokud jsou mírné a nevyžadují léčbu, pak se označují jako premenstruační příznaky.
U části žen (22 – 26 %) jsou tyto potíže natolik závažné, že narušují jejich každodenní aktivity a snižují kvalitu života. Pak hovoříme o premenstruačním syndromu.
Léčba PMS
V léčbě mírných premenstruačních příznaků se doporučuje:
- Upravit stravovací návyky (omezení cukru, alkoholu, kofeinu)
- Využívat relaxační techniky
- Nezapomínat na pohybové aktivity
V léčbě PMS nastupuje hormon drospirenon
Až do objevení a uvedení drospirenonu do klinické praxe nebylo dostatek údajů o účincích hormonální antikoncepce na výskyt premenstruačního syndromu, zejména proto, že některé typy hormonální antikoncepce mohou vyvolat poruchu podobnou PMS (napětí v prsou, nadýmání, deprese).
V současnosti je prokázáno, že drospirenon, který má tzv. antimineralkortikoidní a antiandrogenní účinky (tj. zabraňuje zadržování vody v těle a působí proti účinkům mužských pohlavních hormonů, které se v malém množství tvoří i v těle zdravých žen), příznivě ovlivňuje příznaky PMS. Pozitivní účinky jsou ještě výraznější u dávkovacího schématu 24 + 4 (24 tablet s ethinylestrediolem a drospirenonem a 4 tablety placeba), kdy drospirenon zkracuje dobu bez užívání hormonů a mírní příznaky z poklesu hormonálních hladin.
Drospirenon ve schématu 24 + 4 obsahuje přípravek YAZ. Ženám, kterým vyhovuje režim užívání 21 + 7, poslouží drospirenon v přípravcích Yasminelle a Yadine.
PMS v Evropě a v zámoří
V době superrychlých informačních technologií a dopravních prostředků, kdy tisíce kilometrů nepředstavují překážku šíření zpráv a poznatků, ani migrace obyvatelstva, lze očekávat i jednotný medicínský pohled na potíže, které se kladou do souvislosti s „moderním“ (= uspěchaným, stresujícím) způsobem života. V případě PMS tomu tak zcela není. Američtí autoři (lékaři) zdůrazňují psychickou složku a poruchy nálad (dysforii, premenstruační dysforickou poruchu, PMDM), evropští zase spíše tělesnou (bolesti hlavy, břicha, otoky, napětí v prsou). Američani častěji léčí antidepresivy (SSRI), evropští lékaři doporučují buď léky proti bolesti (nejčastěji ze třídy tzv. nesteroidních protizánětlivých analgetik, NSAID), nebo lépe hormonální blokádu činnosti vaječníků (produkce hormonů) přípravky moderní hormonální antikoncepce. Tu Američané zpravidla volí, až když ostatní léčba selhala.
Vložit komentář