Od antikoncepce se dá žádat stále více

Není pochyb o tom, že antikoncepční pilulka je vůbec nejrozšířenější spolehlivou antikoncepční metodou ve světě. K nejužívanějším patří tzv. kombinovaná pilulka. Ta obsahuje dva ženské pohlavní hormony – estrogen (ethinylestradiol, EE) a jeden z řady syntetických progestinů.

Vývoj nelze zastavit

Zaměřil se nejen na snížení množství podávaných hormonů (především estrogenu) a na zavedení nových progestinů s „přidanou hodnotou“, ale v současnosti také na dávkovací režimy. Dosud uživatelky znaly nejčastěji schéma 21/7, což znamená 21 aktivních pilulek a 7 dní pauzy nebo užívání neaktivních pilulek. Toto schéma vycházelo z historických zvyklostí, protože napodobuje „přirozený menstruační cyklus“ a umožňuje ženě krvácet během 7denní pauzy.

Od 1. září 2008 mohou ženy užívat přípravek YAZ ve schématu 24/4

Jako jedny z prvních Evropanek mají české ženy k dispozici pilulku, která nabízí jak účinek antikoncepční, tak příznivé neantikoncepční účinky drospirenonu (progestin) v ještě výhodnějším užívacím režimu. Moderní kombinovaná antikoncepční pilulka byla vyvinutá na základě výsledků klinických studií, které přinesly příznivé informace.

V čem spočívají výhody

YAZ přináší 24 aktivních pilulek, které obsahují 20 mikrogramů ethinylestradiolu (estrogenu) a 3 miligramy drospirenonu (progestinu). Po nich následuje 4denní interval užívání neaktivních pilulek – hovoříme o tzv. „hormone-free“ intervalu. Výhody poskytuje právě ono zkrácení „hormone-free“ intervalu o 3 dny proti klasickému režimu (21/7). Je to hlavně mírnější kolísání hladin hormonů v organismu, které je jinak běžně pozorováno během klasické 7denní pauzy. Toto kolísání může zavinit nepříjemné „příznaky z vysazení“:

  • nevolnost,nadýmání, otoky (trápí 58 % žen)
  • napětí a citlivost prsou (potvrdilo 38 % žen)
  • změny nálady, bolesti hlavy a břicha (obtěžují 70 % žen)

Až 69 % žen kvůli svým potížím v tomto období sahá pro léky proti bolesti. Tyto příznaky často přimějí uživatelku k tomu, že přeruší nebo rovnou ukončí užívání hormonální antikoncepce. Tím se vystaví riziku nechtěného těhotenství.

Pilulka YAZ zajišťuje stabilnější hormonální hladinu, což je řešením právě pro ženy, které dosud trpěly v průběhu „hormone-free“ intervalu „příznaky z vysazení“. V přípravku se spojují dvě vzájemně se doplňující výhody: kratší období bez aktivní pilulky je ještě umocněné příznivými účinky drospirenonu, a to i v období „hormone-free“ intervalu. Také menstruační krvácení a bolesti jsou u přípravku YAZ mírnější oproti klasickému režimu užívání.

Pilulka v novém rytmu hladí psychiku ženy

Každá žena, která má vlastně dvě profese – jednu v zaměstnání a druhou v domácnosti – ocení, že s pilulkou v novém rytmu nemusí myslet na týdenní vysazení, hlídat kalendář a obávat se neplánovaného otěhotnění. Dá se říct, že hormonální antikoncepce posiluje duševní klid a plnohodnotný vztah.

Komu YAZ může sloužit

Každé ženě po celé reprodukční období, která netrpí onemocněním, při kterém se nedá hormonální antikoncepce podávat.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.