MUDr. Pavel Kabíček vysvětluje, proč mladé lidi postihuje syndrom rizikového chování.
Dospívání je podle celosvětových definic přechodné období mezi dětstvím a dospělostí. Jde především o zrání v oblasti tělesné a pohlavní a o hledání identity vlastní osobnosti.
Experimentování s riziky je tomuto období vlastní. Většinou je přechodné a nepřekračuje míru, která z něho činí chování problémové. V posledních desetiletích ale stále větší část mládeže přijímá rizikový způsob života. Ten ji ohrožuje nejenom v období dospívání, ale může mít následky i v dalším životě. Jenže mladý člověk v první řadě potřebuje zvýšit své sebevědomí, sebedůvěru a hledá zapojení do skupiny vrstevníků.
Kouření, alkohol a drogy
Užívání návykových látek se posunuje ve světě i u nás do nižšího věku a do dívčí populace. Nedávný průzkum prozradil, že denně kouří 25 % 16letých pražských středoškoláků a 8 % z nich jsou silní kuřáci nad 11 cigaret denně. Nadměrné dávky alkoholu konzumovalo (více než 3x v posledním měsíci) 20 % studentů a destiláty pilo opakovaně přes 12 % šestnáctiletých. V celé republice pak 46 % 16letých středoškoláků mělo v roce 2007 zkušenost s marihuanou!
Negativní jevy se promítají do oblasti psychosociální
Jsou to hlavně poruchy chování, agresivita až delikvence a kriminalita. Výjimkou není sebepoškozování a sebevražedné chování. Úrazy dospívajících jsou nejčastěji dopravní, při riskantní jízdě, pod vlivem alkoholu nebo drog, ale i ve sportu a ve škole – v souvislosti s násilím. V posledních letech v České republice narůstá brutalita a agrese.
Sexuální život začíná velmi časně
Vede k tomu kombinace řady faktorů. To má, bohužel, závažné důsledky pro psychologické, fyzické i sociální zdraví. S předčasným pohlavním životem se ve větší míře pojí střídání partnerů. To se projevuje ve vyšším výskytu pohlavně přenosných infekcí a nechtěných těhotenství. Učňovská mládež ve věku 16-18 let přiznala pohlavní styky s více partnery, a to 38 % dívek a 64 % chlapců.
Řešení rizikového chování dospívajících není snadné
Mladí lidé se jen těžko zřeknou už rozvinutých vzorců rizikového chování. Zásadní důležitost proto má účinná prevence. Je založena hlavně na pozitivním citovém, hodnotovém a sociálním formování dítěte v rodině. Rodinné zázemí musí podporovat u dospívajícího tvorbu vlastní identity, potřebu společenského uplatnění a společenské hodnoty především mezi vrstevníky. Hledáním si mladý člověk musí projít sám. Ve prospěch mu je nenápadná a neautoritativní podpora a spolehlivé lidské vztahy.
Vložit komentář