Srdce prý chrání tuky z ryb a stárnutí brání vitamin D

Schopnost multivitaminů chránit srdce vědecké studie jednoznačně nepotvrzují, ale věda si stojí za tím, že vitamin D a rybí tuk to dokážou. Dariush Mozaffarian z Harvardské univerzity, jehož citoval list The Canadian, tvrdí, že rybí tuk se při klinických testech jako jediný z potravinových doplňků trvale ukazuje jako účinná ochrana před úmrtím u osob trpících nemocemi srdce. 

Obsahuje nenasycené mastné kyseliny omega-3 schopné stabilizovat elektrický systém srdce, snižují krevní tlak a množství tělesného tuku, zpomalují ucpávání cév a brání tvorbě otoků. U pacientů trpících srdečními poruchami je rybí tuk účinnějším prostředkem prevence úmrtí než statiny, podávané ke snížení hladiny cholesterolu. 

Studie také prokazují význam vitaminu D jako prostředku schopného oddálit symptomy stárnutí. Jeho nedostatek až o 80 procent zvyšuje riziko cukrovky a onemocnění periferního cévního systému. O vitaminu D se mluví jako o vitaminu slunečního světla, protože vystavení slunci podporuje jeho produkci v těle. 

Z několika velkých studií provedených v Evropě vyplývá, že tento vitamin také udržuje v kondici mozek. Jedna z nich, která sledovala 3300 evropských mužů ve věku od 40 do 80 let, prokázala souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a zpomalením mentální energie, omezením poznávacích funkcí a snížením koncentrace. Její výsledky byly publikovány v Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry. 

Kromě jiného se v ní ukázalo, že konzumenti vyšších dávek vitaminu D uspěli v poznávacích testech. Pro vysvětlení přesných příčit této souvislosti je třeba další výzkum. Autoři odmítli z výsledků vyvodit, že by vitamin D mohl být považován za prostředek, který může léčit symptomy související se stárnutím mozku. Jiné studie ukazují také na to, že jeho nedostatek souvisí s výskytem deprese.  

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.