Dětem, jejichž otcové kouřili v době kolem jejich početí, hrozí větší nebezpečí, že se u nich rozvine leukemie. Vyplývá to z výzkumu australských vědců, jehož závěry byly zveřejněny v nejnovějším čísle amerického odborného časopisu Journal of Epidemiology. Vědci také došli k závěru, že kouření matky nemá na možnost vzniku leukemie vliv.
Vědci sledovali rodiny asi 1100 dětí, z nichž čtvrtina trpěla leukemií. Zjistili, že pokud otec dítěte v době kolem početí kouřil, bylo riziko onemocnění jeho potomka o 15 procent větší než u nekuřáka. Pokud otec kouřil více než 20 cigaret denně, riziko vzniku leukemie bylo dokonce u dítěte o 44 procent vyšší, než když byl otec nekuřák.
„Spermie, které obsahují (kouřením) poškozenou DNA stále mohou oplodnit vajíčko, což může způsobit onemocnění u potomka,“ uvedla vedoucí výzkumu Elizabeth Milneová. Zároveň ale zdůraznila, že výzkum nepotvrdil, že leukemii způsobuje pouze poškození DNA ve spermii. K vytvoření nemoci podle ní přispívá několik různých faktorů.
Akutní leukemie je nejrozšířenějším rakovinným onemocněním u dětí, přesto se ale vyskytuje poměrně zřídka. Podle agentury Reuters nemocí trpí tři až pět dětí ze 100.000.
Vložit komentář