Štítná žláza a otěhotnění

Otázka

Po 2. zamlklém těhotenství (ukončeno v 8. týdnu) mi byla diagnostikována porucha štítné žlázy. Od té doby navštěvuji místního lékaře. Bohužel, dosud jsem neviděla žádné své výsledky, nevím v podstatě, co mi je. Beru Euthyrox 75 a o víkendech Euthyrox 100. V září jsem podstoupila v Praze 1. pokus IVF – neúspěšně. Nyní – tak za 14 dní jdu na 2. pokus IVF. Myslím si, že může být problém s IVF také na základě mé poruchy štítné žlázy. Po gynekologické stránce jsem až na endometriózu v pořádku. O otěhotnění se snažím již cca 8 let. Chtěla jsem se zeptat, zda byste mi mohli doporučit nějaké specializované vyšetření štítné žlázy, popř. i všech dalších hormonů v těle.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Váš problém je velmi komplexní. V lidském těle všechno souvisí se vším a ne všechna IVF centra jsou dobrá (bohužel). Příčinou marné snahy o graviditu může být i endometrióza.
Štítnou žlázu před IVF je nutné, velmi nutné! důkladně vyšetřit a normalizovat hladiny hormonů (i kvůli vývoji plodu). K nejlepším endrokrinologům v ČR patří např. doc. Zdena Límanová (3. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze), případně vám mohu doporučit Endokrinologický ústav v Praze (kontakty na internetu dostupné).
Je však pravda, že dobré IVF centrum spolupracuje se svými endokrinology. Velmi dobré zkušenosti mám se Sanatoriem Pronatal (taktéž v Praze), pokud jste z Moravy pak Centrum asistované reprodukce (Na obilním trhu, Brno).