Cysta na vaječníku

Otázka

Je mi 39 let. Menstruaci jsem měla vždy pravidelnou, až v září se nedostavila. Lékař zjistil cystu na vaječníku 22 mm vpravo. Po injekci se menstruace dostavila, na kontrolním ultrazvuku však byla cysta 40 mm, ale vlevo. Nikdo neví, zda jedna cysta zmizela a objevila se druhá, nebo zda se jedná o záměnu stran a cysta se zvětšila. Lékař navrhuje její okamžité laparoskopické odstranění. Žádné potíže ani bolesti nemám, chtěla bych vyčkat alespoň měsíc, co cysta udělá. Musela jsem však podepsat, že za eventuální úmrtí si mohu sama. Je moje rozhodnutí opravdu tolik nerozumné?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Pochopitelně neznám detailněji váš zdravotní stav, takže moje slova jsou teoretická. Nejčastěji jde o tzv. folikulární cysty, což jsou zvětšená „hnízdečka“, kde dozrává vajíčko. Při jeho uvolnění cysta praská a zaniká – ale někdy je tento stav provázen uvolněním tekutiny do břišní dutiny, krvácením a bolestí (někdy ukrutnou), vzácněji šokovým stavem. Úmrtí v souvislosti s vaječníkovou cystou je extrémně vzácné. Jediné možné ohrožení představuje mimoděložní gravidita (na vaječníku opět velmi vzácná).
Pokud nemáte potíže (bolesti, pocit plnosti, nadýmání), pak odklad řešení nehodnotím jako hazard. Ale jak jsem již psala, neviděla jsem váš nález a neznám váš zdravotní stav.