Studie ukázala, že rizikové skupiny v USA častěji užívají kondom

Americké programy na zvyšování povědomí o riziku nemoci AIDS začínají fungovat a příslušníci rizikových skupin se stále častěji při sexu chrání kondomem. Uvádějí to autoři nejrozsáhlejší studie sexuálního života Američanů za posledních 16 let, kterou zveřejnil odborný časopis Journal of Sexual Medicine.

Studie ukázala, že černoši a Hispánci užívají kondom při sexuálním styku výrazně častěji než bílí Američané. V obou etnických skupinách přitom v minulosti byly vysoké počty lidí nakažených virem HIV, který AIDS způsobuje. Autoři dokumentu připisují častější užívání kondomů vzdělávacím programům, které na riziko AIDS upozorňují.

Častěji se před sexuálně přenosnými chorobami chrání i mladí Američané. Výzkum ukázal, že kondom při sexu užívá 79 procent dospívajících ve věku od 14 do 17 let.
„Kondomy se staly normou,“ zhodnotil výsledky bádání lékař Indianské univerzity Dennis Fortenberry. Čísla podle něj ukazují, že se podařilo dosáhnout osvětového úspěchu v oblasti veřejného zdraví.
Autoři studie oslovili při sbírání informací téměř 6000 Američanů ve věku od 14 do 94 let. Průzkum se uskutečnil na jaře 2009. Poslední podobná studie byla zveřejněna v roce 1994 a data pro ni pocházela z roku 1992.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.