sex, pohodový pár

Výzkum: Pro spokojený sexuální život je nejdůležitější pohoda

Češi a Češky se shodují v pohledu na to, co je důležité pro spokojený sexuální a partnerský život. Za nejdůležitější muži i ženy shodně považují psychickou pohodu, otevřenou komunikaci a sexuální soulad. Nespokojena je se svým sexuálním životem stejně jako s partnerstvím čtvrtina lidí. Ukázal to výzkum obyvatel středního věku, který novinářům ho představil sexuolog Petr Weiss.

„Naprostá většina je kupodivu velmi spokojena. Ve srovnání se světem lze říci, že Češi a Češky středního věku na tom nejsou tak špatně,“ řekl ČTK Weiss k závěrům reprezentativního anonymního výzkumu. Provedla ho agentura STEM/MARK pod vedením sexuologického ústavu. Dotazováno bylo 805 mužů a 800 žen ve věku 35 až 65 let.

Jako nejméně důležitou pro vztah muži i ženy shodně uváděli délku penisu. Průzkum ukázal, že většina mužů neví, jak dlouhý mají penis, nevědí to o nich ani jejich partnerky. Jako nejčastější délku muži uváděli 16 až 20 centimetrů. Celosvětový průměr délky penisu v erekci je 12,55 centimetru. „Buď Češi jsou opravdu nadprůměrní, nebo mají velké oči,“ uvedl Weiss.

Nejčastější sexuální aktivitou je soulož. Preferují ji dvě třetiny mužů i žen. Na druhém místě je u mužů masturbace, ženy dávají přednost mazlení. Nejčastější poruchou u obou pohlaví je nedostatečná potřeba sexu. Trpí jí čtvrtina mužů a téměř tolik žen. Podobně častá je porucha erekce u mužů.

Výzkum ukázal, že většina žen již někdy předstírala orgasmus – třetina nikdy, polovina výjimečně, zbytek opakovaně. Co se týče jeho dosahování, čeští muži podle Weisse podceňují dráždění klitorisu. Oba typy orgasmu, tedy vaginální a klitoridální, zažilo 72 procent českých žen, 43 procent říká, že oba typy jsou stejně intenzivní. Podle Weisse je to poprvé zjištěný údaj v české populaci.

Šest procent žen uvedlo, že nedosahují žádného sexuálního vzrušení. Ženy nejvíc vzrušují doteky, muži dají hodně také na zrakové podněty.

Poruchu erekce přiznalo asi 23 procent mužů, u partnera ji uvedla také pětina žen. Aby nemuseli souložit, Češi se nejčastěji vymlouvají na únavu a na to, že na sex nemají náladu.

Dlouhodobě se sexuální chování Čechů příliš nemění. Neklesá věk prvního styku, nestoupá počet sexuálních partnerů. Naopak spíše klesá promiskuita české populace. Roste počet žen užívající hormonální antikoncepci. Také významně klesl počet umělých potratů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.