těhotenství

Těhotenství a sex

Sexuální život v těhotenství a po porodu je pro mnohé radost, pro jiné naopak tabu, a pro řadu párů oblast, se kterou si zkrátka neví rady. Může partnerský styk škodit dítěti? Kdy je vhodné nahradit tradiční sex alternativami? A co ejakulace do pochvy, škodí nějak? Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan poskytl k tématu odborný komentář

Intimnosti vynechejte, pokud orgasmus vyvolává křeče či tvrdnutí břicha

Jak se říká – těhotenství není nemoc.

těhotenstvíPokud tedy není komplikováno krvácením, bolestmi břicha s křečemi v děloze či jiným podobným stavem, je možné i v průběhu gravidity normálně provozovat sex. Bude ale lepší se vyhnout pouze prudkému a hlubokému pronikání do pochvy, které by mohlo podráždit děložní hrdlo a dělohu.

Určitě ženám doporučuji, aby se při tom řídily svými vlastními pocity a zdravým rozumem.

 

Neexistuje jednotný metr

Některé ženy si sex i s orgasmem v těhotenství užívají, jiným není příjemný. Někdo má chuť na sex v těhotenství zvýšenou, někdo naopak sníženou. Některé ženy také vnímají zvýšené prokrvení a tím také vyšší citlivost pohlavních orgánů jako nepříjemné a sex až jako bolestivý. Jiným naopak zvýšená citlivost dopomůže k rychlejšímu orgasmu. Je to opravdu velmi individuální.

Pozor

Pokud však žena po sexu špiní či krvácí nebo ji bolí břicho, a to zejména v prvních třech měsících, doporučuji se sexu se zavedením penisu do pochvy raději vyhnout, a využít spíše některých alternativních sexuálních praktik.

Je třeba se jen chránit před možnými infekcemi a v případě, že se pár rozhodne využít praktik, při nichž se užívá dráždění rukou, je vhodné, aby si partner ruce před kontaktem s partnerčinými genitáliemi řádně umyl. Vypustit intimnosti úplně pak doporučuji v případě, že ženě orgasmus vyvolává křeče, tvrdnutí břicha, bolesti či krvácení.

Těhotenství a ejakulace do pochvy?

Pozor na to!

Jednou z věcí, na které se mě nastávající maminky často ptají, je ejakulace přímo do pochvy. Zajímají se, zda může být nějak riziková, zda nezpůsobí potrat či předčasný porod. Na to obvykle odpovídám: pokud jsou oba partneři zcela zdraví a ženě nehrozí předčasný porod, ejakulace do pochvy by neměl být problém.

Riziko však nastává v případě, kdy muž trpí nějakým zánětem, o němž třeba ani netuší. Touto cestou totiž hrozí infikování partnerky, což pak samo o sobě už může komplikace v těhotenství vyvolat. Dalším problémem může být látka prostaglandin, kterou ejakulát v malé koncentraci obsahuje.

Víte, že …

Prostaglandiny se tradičně podávají ženám, kterým chtějí lékaři vyvolat porod.

Pokud tedy ženě hrozí vyšší riziko předčasného porodu, raději bych doporučoval se ejakulaci přímo do pochvy vyhnout, aby nedošlo k vyvolání stahů a k případnému porodu před termínem. V obou případech však existuje poměrně snadné řešení – užití kondomu.

rodina s novorozenětem

Po porodu dodržujte šestinedělí

Pokud jde o sex po porodu, zde doporučuji dodržet takzvané šestinedělí, tedy vyčkat s ním alespoň po dobu šesti týdnů. Důvodem je zejména to, že při porodu se spolu s vypuzením dítěte odlučuje i placenta a v děloze tak vzniká otevřená rána. Ta je pak velmi snadným místem pro průnik jakékoliv infekce.

žena ve spršeProto se ženám nedoporučuje nejen sex, ale také koupání ve vaně – vhodnější je určitě sprcha. Po uplynutí šesti týdnů by již mělo být vše zhojeno a pak už záleží jen na samotné ženě, zda je pro ni styk příjemný.

Pro mnoho žen je sex zpočátku až bolestivý a může trvat i řadu měsíců, než se vše opět upraví. Rozhodně není dobré to na sílu „rozchodit“, jak se říká, protože by to mohlo mít fatální a dlouhodobé dopady na celkovou partnerskou sexualitu.

Pozitivní však je fakt, že zatímco v těhotenství nepomůže pro zlepšení sexu žádný přípravek, v období po porodu už ženám přírodní preparáty pomoci mohou. Mnoho žen totiž v období po porodu trpí na suchost sliznic, podobně jako v přechodu, a to zejména v době kojení. Tady pak mohou ženy sáhnout po přírodních přípravcích s fytoestrogeny, zvláště maminkám doporučuji Sarapis soja s mateří kašičkou či Červený jetel plus soja.

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.