Trombus

Otázka

Dobrý den. Je mi 38 let. Je to měsíc kdy jsem byla hospitalizovaná na JIP pro masivní plicní embolizace hlavního kmene s akutním cor pulmonale. Před týdnem jsem byla na kontrolním angio CT. Výsledek zněl: Přetrvávající trombus ve větvích hlavního kmene a. pulmonalis vlevo. Na kontrolním CTA plic prokazujeme nadále ve větvení levé a. pulmonalis trombus v délce 38 mm s cca 1/3 zprůchodněním větve pro dolní lalok, kde je kontrastní náplň segmentárních větví. Zmenšený průtok pro větve horního levého laloku, v porovnání s P stranou cca 1/2. V plicním parenchymu není oboustraně evid. patol. či ložiskových změn. Vpravo již zbytkový obtékaný trombus ve větvích segmentu S10. Byla jsem dnes i na odběrech INR.1,74, což je prý málo, takže mi zvedli i dávkování léků. Příčina vzniku trombu bohužel nebyla prokázána žádná.

Odpověď

Prosím o radu, zda je možno to nějakým způsobem odstranit, anebo jestli postupem času trombus vymizí. Také bych se chtěla zeptat, jestli jsem při tomto nálezu z kontrolního vyšetření nadále nějak ohrožená na životě? Vyjádření lékařky, že budeme čekat, jak se to vše bude vyvíjet, mě celkem znepokojilo. Děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Domnívám se, podle toho co píšete, že nyní na životě ohrožena nejste. Nevím však veškeré okolnosti a závěry dalších vyšetření.
Zdravá však také ještě nejste, je nutné zachovávat léčebný režim, užívat léky a být v klidu.
Osud trombu bývá nevyzpytatelný, nejčastěji se větší část „rozpustí“ léky, a tak se obnoví průtok plicními cévami. Pokud k tomu nedojde, a krevní oběh v plicích se neobnoví (a pacient má proto problémy se srdíčkem, tlakem, dechem), pak je možné jej chirurgicky opdstranit.
Pokud se cítíte dobře, pak při zvýšeném dávkování léků je velká naděje, že se trombus rozpustí. Počítejte však s dlouhodobým užíváním léků.