Vést aktivní společenský život může pomáhat při ochraně před demencí. Ve studii, kterou zveřejnil odborný časopis Neurology, to uvádí tým vědců ze Švédska. Společensky aktivním lidem, kteří se nenechávají snadno stresovat, hrozí podle nich o polovinu menší nebezpečí, že se u nich vyvine demence, než lidem, kteří žijí izolovaně a jsou náchylní ke stísněnosti.
„V minulosti některé studie ukázaly, že chronická stísněnost může postihnout části mozku jako například hipokampus a vést k demenci. Naše zjištění však naznačují, že klidná a společenská osobnost v kombinaci se společensky aktivním životním stylem může riziko vývinu demence dále snížit,“ citovala agentura Reuters Hui Xin-Wanga ze švédského Královského karolinského ústavu, který vypracování studie vedl.
Ve světě trpí ztrátou paměti, problémy s orientací a dalšími příznaky, které věští Alzheimerovu chorobu nebo jiné druhy demence, asi 24 milionů lidí. Badatelé soudí, že do roku 2040 se počet lidí trpících demencí může zečtyřnásobit.
Autoři studie pracovali s 506 starými lidmi, z nichž nikdo při prvním vyšetření demencí netrpěl. Všichni dostali dotazníky, které se týkaly jejich osobních rysů a způsobu života, a pak byli sledováni šest let. Během té doby se demence vyvinula u 144 z nich, přičemž u mužů a žen, kteří žili aktivním společenským životem, bylo riziko o 50 procent menší.
„Dobrá zpráva je, že na rozdíl od genetických faktorů, které se nedají ovlivňovat, lze faktory životního stylu měnit. Ale jsou to teprve počáteční výsledky. Jak přesně mentální postoj riziko demence ovlivňuje, není jasné,“ řekl Wang.
Vložit komentář