Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) oslavil Světový den ledvin, který letos připadl na 12. března, opravdu originálně – a to další párovou transplantací ledvin. Cílem bylo transplantovat během dvou dnů ledviny mezi čtyřmi dárci a čtyřmi příjemci. Tato „osmi-výměna“ byla o to unikátnější, že transplantace orgánů proběhla i mezi jedinci s rozdílnými krevními skupinami.
IKEM je díky počtu transplantací ledvin, které provádí, největším transplantačním centrem v České republice. Jen v loňském roce zde bylo transplantováno 282 ledvin, z čehož jednapadesát bylo od žijících dárců. Při transplantování ledvin od žijících dárců jsou výsledky lepší než v případech, kdy se k transplantaci využije orgán dárce zemřelého. Lékaři proto tento způsob preferují a nejprve vyhledávají vhodného dárce v rodině a blízkém okolí pacienta.
Avšak tento způsob nelze uplatnit ve všech případech, a to z důvodů odlišné krevní skupiny nebo přítomnosti protilátek. „Takové pacienty pak shromažďujeme v databázi, která jednou za tři měsíce provede párování. Výsledkem je pak několik dvojic, které si navzájem vymění ledviny. K těm dospějeme vždy tak, že speciální software vyhodnotí ledvinu dárce jedné z dvojic jako mnohem vhodnější pro příjemce páru jiného,“ říká doc. MUDr. Jiří Froněk,přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.
„Od začátku programu v roce 2012 jsme takto dosud transplantovali 41 pacientů. Tentokrát se nám podařilo propojit 4 dvojice a to i přes to, že zde dokonce budeme transplantovat i přes odlišnou krevní skupinu,“ popisuje dále doktor Froněk.
Ačkoliv je před tímto typem zákroku nutná imunologická příprava, tedy podávání léků a následného odstranění protilátek z krve pomocí speciální metody, pro pacienty je vhodným a výhodným řešením. Šance, že se následně operace podaří a nová ledvina bude nemocnému sloužit mnoho dalších let, je vysoká.
Myslete na prevenci
Lidí, kterým selže jedna, nebo rovnou obě ledviny, každoročně přibývá. Na vině je mimo jiné i náš životní styl, který nahrává vzniku civilizačních chorob. Stres, obezita, nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak a cukrovka – to vše jsou rizikové faktory chronického onemocnění ledvin. Každý z nás má možnost nechat si ledviny vyšetřit v rámci preventivní prohlídky. Drtivá většina to ale podceňuje. A protože nemocné ledviny nebolí, může k odhalení nemoci dojít až velmi pozdě. Při těchto pozdních nálezech často už nelze ledviny zachránit a pacienti budou dříve či později odkázáni k dialýze, nebo dokonce k transplantaci ledviny.
Letošní Světový den ledvin se zaměřuje na zdravé ledviny pro celou rodinu – právě děti je potřeba vést k tomu, že základem jejich zdraví je prevence. „Onemocnění ledvin má vliv na další, hlavně kardiovaskulární problémy. První příznaky se objevují obvykle až v době, kdy funkce ledvin klesne pod 40 % původní kapacity. U nemocných se začne projevovat bolest hlavy, slabost, únava, nechutenství, opakované zvracení, častější močení (zvláště v noci), zvýšená žízeň, bledá kůže, vysoký krevní tlak, u dětí dokonce porucha růstu. V případě dalšího zhoršení stavu nastupuje apatie, dušnost, otoky, bolesti na hrudi, bolesti kostí, bledost a svědění kůže. V této chvíli je zahájení dialyzační léčby a hledání vhodného dárce pro transplantaci ledviny již zcela nezbytné,“ shrnuje přednosta Kliniky nefrologie prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., který má právě tyto pacienty v péči.
Transplantace a dialýza jsou nejzazší řešení onemocnění ledvin. Přitom mnoho případů takto ani končit nemusí. Stačí jen pravidelně navštěvovat lékaře, věnovat se prevenci a omezit rizikové chování.
Vložit komentář