Unikátní výstava fotografií v centru Prahy

U příležitosti Mezinárodního dne mukopolysacharidóz (MPS Day) je možné na Jungmannově náměstí v Praze od 14. do 26. května 2013 shlédnout otevřenou putovní fotografickou výstavu zaměřenou na Hunterův syndrom (Hunter in Focus, projekt Positive Exposure™).

Hunterův syndrom, nazývaný také Mucopolysacharidosa II (MPS II), je závažné onemocnění a genetická porucha metabolismu. Cílem výstavy je informovat širokou veřejnost o onemocnění, jehož včasná diagnostika může významně přispět k lepší prognóze postižených osob.  

„Hunterův syndrom patří do skupiny dědičně podmíněných onemocnění,“ říká prof. Jiří Zeman, DrSc. z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „V těle postižených se hromadí vysokomolekulární látky, které postižená osoba na rozdíl od zdravých nemůže ze svých buněk a tkání odbourávat a odstraňovat. Prvotní příznaky onemocnění bývají často zaměňovány s běžnými dětskými nemocemi. Důsledkem pak je pozdní stanovení diagnózy.“

Cílem výstavy je informovat širokou i odbornou veřejnost o onemocnění, jehož včasná diagnostika může významně přispět k lepší prognóze postižených osob. Jde o zcela neobvyklý projekt, na němž se podíleli nejen samotní pacienti z mnoha různých zemí, ale i jejich rodiny, nezisková organizace Positive Exposure™ a farmaceutická společnost Shire.

Mezi symptomy onemocnění, jež se nejčastěji objevují mezi druhým a čtvrtým rokem věku dítěte, patří například hrubé rysy v obličeji, zejména vysoké čelo, zploštělý kořen nosu a silné rty, dále opakující se infekce dýchacích cest, chronická rýma, ztráta sluchu, opakované infekce uší a vystouplé břicho. Kvůli absenci životně důležitého enzymu dochází k hromadění škodlivých látek v orgánech, především v játrech, slezině, srdci a mozku, a následně k těžkým poruchám těchto tkání. Pacienty s Hunterovým syndromem zatím nelze vyléčit. Více informací na www.focusonhunter.cz.

 „Jedná se o vzácné onemocnění, na celém světě žije jen přibližně 2500 lidí s Hunterovým syndromem, z nich zhruba desítka žije v České republice,“ uvádí doc. Jan Michalík, Ph.D., předseda Společnosti pro mukopolysacharidosu v České republice. „Zhruba po třech letech, kdy se dítě vyvíjí normálně, nastává změna. Proto rodině nezbývá nic jiného než se nemoci přizpůsobit a naučit se s ní žít,“ vysvětluje.

Putovní fotografická výstava „Zaměřeno na Hunterův syndrom“ zachycuje pacienty jako jedinečné lidské bytosti, nikoli jako postižené, kteří každý den svádí boj s vyčerpávající chorobou. Poprvé byla uvedena na podzim 2012 ve Spojených státech, pak v Německu a Polsku. Po České republice bude letos výstava k vidění i v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Švýcarsku a na dalších místech v Polsku a Spojených státech.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.