Uživatelé chytrých telefonů a tabletů začínají cítit zdravotní následky spojené s používáním těchto technologicky vyspělých zařízení. Čím dál víc jejich majitelů hlásí takové problémy, jako je „smskový krk“ či „bolavý palec“, napsala agentura AFP.
Zdravotní odborníci ve Velké Británii varovali, že podobné potíže vyplývající z dlouhodobého koukání na malou obrazovku či psaní na drobných klávesách mohou být častější úměrně tomu, jak roste popularita nejmodernějších technologických hraček.
Stále víc Britů používá chytré telefony – které jsou vlastně malými počítači, jež se jim vejdou do kapsy u saka – spíš k připojení na internet než k telefonování. Podle nedávného průzkumu společnosti YouGov 44 procent Britů používá mobilní telefon k jiným činnostem než k telefonování, a to na dobu sahající průměrně od 30 minut až po dvě hodiny denně.
„Měl jsem pacientku, která si používáním chytrého telefonu přivodila zánět šlach na palci a kvůli bolesti nemohla celé týdny používat ruku,“ řekl AFP Tim Hutchful z Britského svazu chiropraktiků.
Podle fyzioterapeutky Sammy Margové nejsou „lidská těla navržena k podobnému používání“. „Ty telefony jsou příliš malé s příliš malými klávesami,“ řekla. Bolest v horních končetinách prý jednu z jejích pacientek přinutila přestat úplně používat klávesy a přejít na hlasem ovládaný software.
Krom bolavých rukou upozorňují odborníci na problémy spojené s dlouhým koukáním na malou obrazovku chytrého telefonu i tabletu. „Váha průměrné lidské hlavy je 4,5 až 5,5 kilogramu,“ řekl Hutchful. Při ideální poloze, kdy se dá narýsovat svislá linie procházející uchem, ramenem, kyčlem, kolenem a kotníkem, je „tato váha rozložena efektivně“, dodal.
Ale pokud je hlava neustále nakloněna dopředu nad obrazovkou, pak se touto nezvyklou polohou může zdát tíže hlavy až čtyřnásobně vyšší a vyvinout nezvyklou zátěž pro celý zbytek těla, vysvětlil.
„Smskový krk“ se tak stal dalším projevem skupiny zdravotních potíží označovaných jako Repetitive strain injury nebo Repetitive stress injury (RSI – zranění způsobené opakovanou zátěží), která ve Velké Británii postihují každého padesátého zaměstnance.
Podle lékaře Františka Picka, který se léčbě pohybového aparátu věnuje v pražském centru ORP, jsou tyto neduhy vlastně nemocemi z povolání, které vznikají opakovanou činností v kancelářském prostředí. Lidé pak trpí například bolestmi ramen, mají tenisové lokty nebo poškozené šlachy.
RSI ohrožuje hlavně ty zaměstnance, kteří tráví dlouhé hodiny používáním počítače a počítačové myši. Tyto potíže jsou léčitelné, ale lékaři upozorňují, že by člověk neměl přehlížet první varovné signály.
Ve Francii jsou RSI hlavní příčinou nastoupených nemocenských mezi zaměstnanci. Emmanuelle Rivoalová, pařížská fyzioterapeutka, prý má čím dál víc pacientů, kteří za ní přicházejí ochromeni bolestí, protože „tráví více než pět hodin denně před počítačovou obrazovkou“.
Hutchful rozhodně nechce užívání chytrých telefonů nijak démonizovat, ale jejich nadšení stoupenci by podle něj měli dodržovat několik zásad, jež je ochrání před RSI. „Udržujte užívání na minimu, dělejte pravidelné přestávky a poohlédněte se po jiných způsobech interakce, jako je hlasem ovládaný software namísto psaní smsek,“ dodal.
Margová za nejrizikovější skupinu označila děti a teenagery, kteří patří mezi nejnadšenější uživatele nejnovějších počítačů a telefonů. „Vím o rodinách, kde se jejich členové baví z jedné místnosti do druhé prostřednictvím textových zpráv,“ řekla. „To bychom měli omezit.“
Vložit komentář