Stres může vyvolat i u psů a koček vážné nemoci 

Stres trápí nejen lidi, ale i psy a kočky. A podobně jako lidem může i jim způsobit vážná onemocnění, včetně rakoviny, řekla veterinářka Hana Žertová. Majitelé domácích mazlíčků by se podle ní měli snažit svá zvířata stresů ušetřit. Neměli by si nosit starosti z práce a doma by se měli chovat pokud možno klidně.

 „Velice se přimlouvám, abychom zvířata velkých stresů ušetřili a dělali vše pro to, aby stresem netrpěla,“ řekla. 

Pro zvíře je podle veterinářky velkým stresem dlouhá samota, nemělo by na své lidi čekat déle než čtyři hodiny. Kočky jsou spíše samotářská stvoření, někdy se dvě kočky v jedné domácnosti nesnesou, ale své lidi blízko sebe potřebují. Psi si hrají, ale sami od sebe ne, potřebují člověka, který jim dá úkol a zabaví je. Dva psi doma zavření si celý den nevystačí. 

„Když přijdeme domů a uvidíme zvířátko, které celý den na nás čeká, na naše pohlazení, na vycházku s námi, tak prostě vypneme všechny starosti a budeme se mu věnovat upřímně a radostně. To je nejvíc, co pro zvíře můžeme udělat,“ řekla veterinářka. 

Stres vyvolávají u domácích mazlíčků vedle samoty také konflikty mezi lidmi, hádky a nedorozumění. „To vše zvířátka přenášejí na sebe a cítí se provinile, v nepohodě,“ upozornila Žertová. 

Má-li být zvíře v pohodě, je podle ní prvotní řešit jeho přirozené potřeby – od fyzického zdraví po psychickou pohodu. Lidé by neměli vystavovat své zvíře zbytečně věcem, o kterých vědí, že mu nahánějí strach nebo ho uvádějí do nepohody. 

Před blížící se dobou oslav konce roku spojených s ohňostroji a dělbuchy připomněla majitelům psů, aby je nebrali na ohňostroj a nedívali se s nimi z okna na světelné efekty provázené silnými zvuky. Zvířata mají sluch citlivější než lidé a velký hluk jim ho může natrvalo poškodit. Může se také stát, že se zvíře pak bojí každého hluku. 

„Jsou psi, kteří se po takovém zážitku bojí celou zimu jít ven vyčurat, protože očekávají, že někde budou rachejtle,“ připomněla zkušenosti ze své ordinace. Pro období hlučných oslav na konci roku proto radí veterinářka odjet se zvířetem někam, kde hluk nebude. Není-li to možné, může veterinář poradit vhodný přípravek na uklidnění.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.