Těhotné by si měly dávat pozor na kávu z vyhlášených kaváren

Nastávající maminky by si měly dávat pozor na kávu, kterou si objednávají ve svých oblíbených kavárnách. Výzkum, o kterém ve svém internetovém vydání píše britský list The Daily Mail ukázal, že káva, jež se běžně prodává, obsahuje výrazně více kofeinu, než se doporučuje pro těhotné. 

Vědci z Glasgowské univerzity zkoumali dvacítku espress z různých kaváren, z nichž některé byly součástí velkých řetězců, jež prodávají kávu i zákazníkům v Česku. Zjistili, že rozdíly v obsahu kofeinu jsou mezi nimi obrovské: nejsilnější espresso obsahovalo šestkrát větší množství této látky než to nejslabší. Stejný výsledek ukázaly i opakované testy. Nejsilnější espresso v sobě mělo 322 miligramů kofeinu. Za limit pro ženy, jež čekají dítě, se přitom považuje jen 200 miligramů kofeinu denně, což podle Daily Mail odpovídá asi čtyřem šálkům kávy po 50 miligramech kofeinu. Takové kritérium splňovalo jediné z dvacítky zkoumaných espress. Těhotným, které nad míru holdují kávě a dalším nápojům s obsahem kofeinu, hrozí například, že potratí, nebo porodí před termínem.

Autoři výzkumu se domnívají, že podobně, nebo dokonce ještě hůře než espressa, na něž se zaměřili, na tom jsou capuccina nebo třeba latte.

„Lidé, pro které kofein může být nebezpečný, nevědomky přijímají daleko více této látky, než si vůbec dokážou představit,“ řekl Alan Crozier z lékařské fakulty Glasgowské univerzity. Chtěl by, aby úřady zpřísnily limity pro obsah kofeinu v nápojích a aby ho více kontrolovaly.

Mluvčí jedné z kavárenských sítí řekl, že na tom, že kofein není pro těhotné ženy dobrý, není nic nového. Připomněl, že k dostání je káva bez kofeinu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.