V boji s rakovinou by Česko víc než na drahé léky mělo podle předního českého onkologa Jana Žaloudíka spoléhat na prevenci a časné odhalení zhoubné nemoci. Ročně jí v Česku onemocní 60.000 lidí, zemře na ni 28.000. Onkologové sledují 400.000 pacientů v léčbě nebo po ní. Vážné případy jsou soustředěny do center, běžná léčba je dál ve většině nemocnic.
„Je třeba víc klást důraz na prevenci a časný záchyt nádorů, než se oddávat víře ve všemocnost protinádorových léků. Ty mohou být v jednotlivých případech účinnou pomocí, nejsou však řešením problému a nesnižují úmrtnost na rakovinu v populaci,“ řekl Žaloudík.
Na mamografickou prevenci chodí i díky zvaní a osvětě 60 procent žen, tři čtvrtiny nádorů se zachytí včas. Na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku chodí pět procent lidí, většina případů je zjištěna pozdě.
Právě v přístupu lidí k vlastnímu zdraví je podle Žaloudíka ještě nutno mnoho dělat. Stejně jako jednou za dva roky dají auto na technickou kontrolu, měli by se dožadovat pro sebe preventivní prohlídky, a kde už je, tak i screeningového vyšetření. „Doufejme, že i organizátoři zdravotnictví pochopí, že jejich povinností je podporovat prevenci, nikoli mít starost o prosperitu farmaceutických firem,“ podotkl.
Podle Žaloudíka by se také měla změnit vyhláška, podle níž platí zdravotní pojišťovny preventivní vyšetření. Nehradí například rentgen břicha, kdo ho chce, musí dát 500 korun, nebo říci, že ho břicho bolí. Pohmatem se totiž rakovina v této části těla v počátečním stadiu neodhalí.
Aktivní by měly být podle Žaloudíka i zdravotní pojišťovny. „Místo gratulace k padesátinám s nabídkou vitamínů by měly s gratulací poslat pozvánku na prevenci,“ navrhuje.
Je-li rakovina celoživotním rizikem, které narůstá s věkem, pak je podle Žaloudíka především třeba nekouřit, chodit na preventivní prohlídky a screening. Česko má organizovaný screening rakoviny prsu a hrdla děložního u žen a rakoviny tlustého střeva a konečníku u mužů i žen.
Kromě toho by měli muži po padesátce požadovat vyšetření prostatického antigenu v krvi, muži i ženy by si měli hlídat podezřelé změny na kůži a dožadovat se ultrazvukového vyšetření vnitřních orgánů, především jater, slinivky, žlučových cest, ledvin a u žen vaječníků. V rodinách zatížených rakovinou je třeba začít se screeningem už v mladém věku.
Vložit komentář