V Česku už dva roky přibývá potratů, umělých i samovolných

V Česku už dva roky pozvolna přibývá umělých i samovolných potratů a stoupá věk žen, které dítě nedonosí. Uvádí to na svém webu Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Loni bylo evidováno 41.446 potratů, to je na tisíc žen v plodném věku 16,35, z toho bylo 10,16 umělých přerušení a 5,63 samovolných. O rok dříve bylo v Česku zaznamenáno 40.917 potratů. Nejvíce žen loni potratilo již tradičně na severu a severozápadě Čech, nejméně na Zlínsku.

Gynekologové a porodníci se shodují, že širší nabídka hormonální antikoncepce přispěla k tomu, že za posledních 20 let klesl počet interrupcí na čtvrtinu, tedy ze 40 na deset na tisíc žen.
Nynější nárůst přičítají statistici hlavně zvyšování počtu samovolných potratů – pro těhotenství se rozhodují ženy po třicítce, kdy už jsou za hranicí nejvýhodnějšího biologického věku. Značný podíl na současném porodním boomu má právě početná skupina žen narozených v populační vlně sedmdesátých let.
Vyšším věkem žen vysvětluje ÚZIS také nárůst samovolných potratů. Nejvíce jich připadá na ženy od 25 do 34 let, více než deset na tisíc žen daného věku. Dříve převládaly v počtech samovolných potratů ženy od 20 do 24 let.
Také o umělé ukončení těhotenství žádají nyní starší ženy než dřív. Před dvaceti lety je nejčastěji podstupovaly ženy mezi 25 až 29 lety, v roce 2000 nastal zlom a interrupci podstupují nejčastěji ženy od 30 do 34 let. Vývoj je podle statistiků logický, mezi ženami žádajícími o ukončení těhotenství převažují ty, které již mají dvě děti a další nechtějí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.