V letošním roce pokračuje zvýšený výskyt žloutenky typu A

V letošním roce pokračuje zvýšený výskyt žloutenky typu A. Za první čtyři týdny bylo v Česku hlášeno asi 160 případů onemocnění, v únoru přibylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zhruba 110 nakažených.

Loni se žloutenkou typu A podle Státního zdravotního ústavu nakazilo více než 1600 lidí, oproti předchozímu roku šlo o nárůst výskytu tohoto onemocnění o více než 1000 procent. Epidemie začala u bezdomovců a narkomanů a pak se rozšířila mezi běžnou populaci, řekla Ilona Kochová z pražského očkovacího centra.
Žloutenku typu A označují hygienici za nemoc špinavých rukou. „Nejlepší prevencí samozřejmě je očkování a dodržování základních hygienických pravidel,“ řekla lékařka. Povinně v očkovacím kalendáři je zařazeno očkování proti žloutence typu B, která je přenosná krevní nebo pohlavní cestou. Očkují se novorozenci a dvanáctileté děti.
Očkování proti žloutence typu A je nadstandardní očkování, které se platí. Existuje kombinovaná vakcína proti žloutence typu A a B, která chrání proti oběma typům. Očkuje se ve třech dávkách, druhá dávka se podává po měsíci, po deseti až 14 dnech už je zajištěna dostatečná ochrana.
Jedna očkovací dávka pro dospělé stojí zhruba 1500 korun, pro děti kolem 1000 korun. „Účinnost je mnoho let, udává se, že nejméně deset až 15 let. Přeočkování zatím žádné stanovené není,“ uvedla Kochová.
Již potřetí se v ČR konají osvětové „Žluté týdny“. V Praze a Plzni dnes končí. Kampaň se uskuteční také v Brně a Českých Budějovicích, a to ve dnech 15. – 17. dubna a také v Ostravě a Hradci Králové v termínu 22. – 24. dubna.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.