Vaginismus aneb když sex bolí. Jak ho řešit?

Vaginismus medicína řadí mezi ženské sexuální dysfunkce. Jde o mimovolné křečovité sevření svalstva pánevního dna, které obklopuje vaginu. Sex ve smyslu průniku penisu do poševního otvoru je nemožný, respektive proveditelný jen přes bolest.

„Jakmile dojde k pokusu o vniknutí, první třetina přední části vaginy, pánevní dno a někdy také část svalstva stehen se křečovitě, reflexně a mimovolně sevřou. Podle okolností může k těmto stahům docházet také při zavádění menstruačních pomůcek (tamponu, kalíšku) nebo vlastního prstu. Problematické je tedy i gynekologické vyšetření přes pochvu. K typickým stahům pochvy se někdy přidává neochota a odpor ke každému dotyku na genitálu,“ říká Ilona Bittnerová ze specializovaného e-shopu Maluna.cz.

Příčiny vaginismu

Příčiny je kromě čistě organických (v menšině případů) nutno hledat spíše v oblasti psychiky. Vaginismus může souviset s vědomými i nevědomými traumaty z dětství, může být reakcí na strach z bolesti, například po poranění při pohlavním styku. Sex je ženami s vaginismem nezřídka vnímán jako akt násilí, reakce těla je potom zcela logická. Vaginismus může být i odrazem partnerských potíží, tělo odmítá partnera.

Lékaři rozlišují mezi primárním vaginismem a sekundárním. Při primárním vaginismu k penetraci nikdy nedošlo, a nelze tedy navazovat na předchozí ženinu zkušenost. O sekundárním vaginismu je řeč ve chvíli, kdy ženy cítí bolest při sexu od určitého okamžiku. Vaginismus se může vyvinout i třeba po porodu, po opakovaných infekcích, při endometrióze, po onkogynekologické léčbě a podobně.

„Ale mnohdy jsou příčiny skrytější. A ženy individuálně hledají, jak uzdravit nejen své tělo, ale i své nitro. Jsou ženy, které roky žijí bez koitálního sexu, avšak ve spokojeném partnerství a k řešení vaginismu je přivede až touha po dítěti. Jsou ženy, kterým s vaginismem paradoxně pomůže porod,“ říká Ilona Bittnerová ze specializovaného e-shopu Maluna.cz.

Léčba vaginismu

Vzhledem k citlivosti tématu nebývá pro ženy snadné problém řešit s odborníky. A bohužel ne vždy se v jejich ordinacích setkají s pochopením křehkého psychologického rozměru celého problému. Léčba je především o trpělivosti a také pochopení a podpoře ze strany partnera. Primární diagnózu stanovuje gynekolog, na léčbě se může podílet sexuolog, psycholog, psychoterapeut. Doprovodná terapie, ideálně partnerská terapie, přináší obvykle dobré výsledky.

„Po stránce psychologické se pracuje na revizi nevhodných představ. Jestliže má žena vaginismus, tak je to proto, že k němu je nějaký pádný důvod. Toho důvodu si ale žena nebývá vědoma. Cílem terapií je přijít na to, co tím důvodem je, čemu přesně se ženino tělo brání. V další fázi je třeba najít jiný způsob, jak se této nepříjemnosti vyvarovat. Jsou třeba ženy, které samy sobě nedovolují říct v určitých situacích,“ říká psycholožka Mgr. Simona Hřebíčková.

Po stránce fyzické léčba spočívá v relaxačních technikách, fyzioterapii pánevního dna a postupném návyku v zavádění něčeho do pochvy, tedy postupném uvolňování a rozšiřování. K tomu se používají například tzv. dilatátory, úzké plastové tyčinky různých velikostí, které si žena zavádí sama, když je v bezpečí, nerušena a není na ni vyvíjen tlak.

Jak na výběr menstruační pomůcky

„V této otázce záleží primárně na závažnosti vaginismu. Pokud žena bez problémů zavede například kalíšek, pravděpodobně to nemusí tolik řešit. Pokud je ale vaginismus závažnější a zavedení kalíšku je bolestivé, určitě výběr menstruační pomůcky tyto ženy řeší. Variantou jsou pak třeba menstruační kalhotky, které se v poslední době velmi rozšířily. Určitě bych nedoporučila zavádět si jakoukoliv menstruační pomůcku přes bolest,“ říká Ilona Bittnerová.

Co žena s vaginismem potřebuje slyšet?

„Budu mluvit za sebe. Potřebovala jsem v nejtěžších chvílích slyšet jakoukoliv podporu. Určitě by mě pomohlo slyšet, že v tom nejsem sama, že to určitě zvládnu. Že se s tím dá něco dělat a není to napořád. A také jednu velmi důležitou věc, a to, že tento problém neznamená, že jsem špatná žena. Nebojte se určitě situaci aktivně řešit. Je to opravdu velmi intimní věc, tudíž naprosto chápu ostych a nejistotu, pokud se s tím má žena někomu svěřit. Je to ale důležité, protože se s vaginismem dá pracovat,“ doporučuje Beáta, která provozuje instagramový profil Od sebe k sobě.

Foto: Ingimage

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.