Vědci míní, že by za úbytkem testosteronu mohl být vitamin D

Vědci z lékařské univerzity ve Štýrském Hradci přišli na to, že by za nízkou hladinou pohlavního hormonu testosteron u mužů mohl být nedostatek vitaminu D. Odborníci nyní chtějí ověřit, jestli by nebylo možné hormonální léčbu nahradit vitaminovou terapií. Informoval o tom server kurier.at.

Podle šéfky badatelského týmu z lékařské univerzity ve Štýrském Hradci Barbary Obermayerové-Pietschové je na konci zimy hladina testosteronu v krvi výrazně nižší než v létě. Odborníci přišli na to, že by za sezónními hormonálními výkyvy mohl být vitamin D. Ten si tělo vytváří samo. Potřebuje k tomu sluneční svit, kterého je v zimě nedostatek.

„Existují velmi silné paralely ve změnách koncentrace testosteronu a vitaminu D v krvi, že se dá vycházet z toho, že tu je souvislost,“ uvedla Obermayerová-Pietschová.

Výsledek musí ještě potvrdit další studie, které potrvají do příštího roku. Po nich by mělo být jasné, jestli vitaminová terapie dokáže v těle srovnat i nedostatek testosteronu. Podle expertky by to byla nová a výhodná možnost léčby rozšířeného problému. Zhruba 20 až 25 procent mužů nad 65 let má totiž příliš nízkou hladinu testosteronu.

Nedostatek testosteronu provází únava, pokles výkonnosti a nezájem o sex. Na břiše se ukládá tuk a ubývá svalové hmoty. Potíže se často objevují u lidí s chorobami srdce a cév. Studie ukazují, že při vysoké hladině vitaminu D je riziko těchto nemocí nižší. „Ještě ale není jasné, jestli vitamin působí jako ochrana přímo či svým vlivem na hladinu testosteronu,“ uvedla Obermayerová-Pietschová. Chce pokračovat v měření i u zdravých.

K objevu štýrskohradeckých vědců je skeptický urolog z vídeňské Hanuschovy nemocnice. „Jestli existuje souvislost mezi množstvím testosteronu a vitaminu D v těle, není ještě vědecky potvrzeno,“ řekl serveru lékař. Pochybuje také o tom, že koncentrace pohlavního hormonu má sezonní výkyvy. „Člověk je v létě i v zimě nakonec stejně sexuálně aktivní,“ dodal.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.