holčička s lukémií

Léčba rakoviny dětí se daří

Onkologové pečující o děti s rakovinou by měli posilovat takzvanou cílenou léčbu, která má snížit toxicitu léčení a následky. V centrech, kam nemocné děti kvůli léčbě dojíždějí, by se navíc měli více věnovat studiím, které porovnávají léčbu standardní s léčbou inovovanou. V tiskové zprávě zveřejněné při nynější konferenci onkologů v Brně to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. V ČR lékaři ročně zjistí rakovinu u 350 dětí. Asi 80 procent dětských pacientů se vyléčí.

V léčbě onkologicky nemocných dětí převažuje chemoterapie. Dětské nádory jsou na ní podle odborníků obvykle velice dobře citlivé. Větší pozornost než u dospělých pacientů však lékaři musejí zaměřovat na snižování vedlejších účinků – těch akutních i pozdějších.

„Vůči následkům je rostoucí a vyvíjející se dětský organismus citlivější než organismus dospělého člověka. Proto jsou děti sledovány v ambulancích pediatrických onkologických center až do dospělosti,“ uvedl ve zprávě Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno.

Podle Jana Starého, přednosty Kliniky dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol by zařazení dítěte s nádorem do klinické studie, která optimalizuje léčbu, mělo být standardní. Podporu postupu vyjádřila i náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

 S onkologicky nemocnými dětmi dnes jejich rodiče dojíždějí na dvě pracoviště – do motolské nemocnice a do brněnské dětské nemocnice, která patří pod Fakultní nemocnici Brno. Děti s leukémií se léčí v dalších šesti zařízeních v Ostravě, Olomouci, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Plzni a Českých Budějovicích.

Jedna odpověď k “Léčba rakoviny dětí se daří”

  1. Ludvíková 17.5.2016 11:34

    moje 5 letá holčička si nechala ostříhat své dlouhé vlásky s tím,že je chce darovat nemocné holčičce na paruku.Poradte mi.Děkuji mail :

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.