Vědci našli novou látku vedoucí k „sebevraždě“ buněk

Tým Michala Dvořáka z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd objevil novou látku, která vyvolává „sebevraždu“ nádorových buněk. Mohla by v budoucnu vylepšit metodu takzvaného fotodynamického efektu, která se užívá k léčbě rakoviny. Oznámil to tiskový odbor Akademie věd. Na objevu Dvořák spolupracoval s kolegy z Vysoké školy chemicko-technologické a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Fotodynamický efekt je jednou z perspektivních metod léčby nádorových onemocnění. Podle Jarmily Králové z Ústavu molekulární genetiky jde o léčebnou metodu, která se už v některých zemích užívá. Vhodná je podle Dvořáka k léčbě snadno přístupných nádorů na povrchu těla nebo v tělních dutinách. Nevhodná je například k léčbě leukémie.
Při této léčebné metodě se zabíjejí nádorové buňky osvitem vhodné vlnové délky. Využívají se k tomu chemické látky, takzvané fotosenzitizéry, které jsou přednostně pohlcovány nádorovými, a nikoli normálními buňkami.
Po osvícení laserovým světlem určité vlnové délky se fotosenzitizéry aktivují, a vzniknou tak reaktivní látky, které spouštějí buněčný mechanismus vedoucí k „sebevraždě“, to znamená k programované buněčné smrti.
Čeští vědci zjistili, že nové deriváty porfyrinu fungují jako velmi účinné fotosenzitizéry, které po ozáření světlem vyvolávají u různých druhů nádorových buněk programovanou smrt. Jejich účinnost v laboratorních podmínkách u tkáňových kultur a u myší byla vyšší než u látek dosud používaných pro tento druh léčby v klinické praxi.
Výsledky své práce výzkumníci publikovali v mezinárodních vědeckých časopisech.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.