Konzumace alespoň jednoho pokrmu z mořských ryb týdně snižuje riziko náhlého selhání srdce a následného úmrtí o více než 50 procent. Na tiskové konferenci to dnes uvedl Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. Doporučená denní dávka důležitých omega 3 mastných kyselin, které obsahují především mořské ryby, je v EU 1,2 gramu na den. V České republice je však průměrná denní spotřeba jen asi deset procent této dávky. Odborníci proto doporučují zařazovat ryby do jídelníčku nejen v době Vánoc.
Někteří lidé si s odporem vzpomínají, jak v dětství museli polykat lžičky rybího tuku. V tomto případě však podle Suchánka beze zbytku platí, že všechno zlé je pro něco dobré. Především tuky mořských ryb obsahují takzvané omega 3 mastné kyseliny, které mají pro lidské zdraví obrovský význam. Jejich konzumace výrazně omezuje vznik ischemické choroby srdeční. Vědecké výzkumy navíc prokázaly, že zařazení alespoň jednoho pokrmu z mořských ryb do týdenního jídelníčku snižuje riziko náhlého selhání srdce a následného úmrtí o 52 procent.
Důležité je podle Suchánka zvolit si správný zdroj zdraví prospěšných mastných kyselin. Z tohoto hlediska je nejzajímavější olej z tresčích jater. Lidé však nemusejí zavrhovat ani olej ze sardinek. Z celých ryb je dobré si pochutnat na sledi, makrele nebo tuňáku. Obsah prospěšných tuků je naopak velice nízký u konzerv. Například tuňák ve vlastní šťávě ve skutečnosti neobsahuje z vlastních tuků téměř nic. Ty se totiž oddělí již na moři a prodávají se zvlášť za vyšší cenu. V konzervách je nahradí olivový olej.
Ryby jsou také vynikajícím zdrojem jódu, upozornil Suchánek. Potřebnou dávku by měly zajistit dva pokrmy z mořských ryb týdně.
Vložit komentář