Častá konzumace ryb snižuje riziko srdečního selhání

Konzumace alespoň jednoho pokrmu z mořských ryb týdně snižuje riziko náhlého selhání srdce a následného úmrtí o více než 50 procent. Na tiskové konferenci to dnes uvedl Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. Doporučená denní dávka důležitých omega 3 mastných kyselin, které obsahují především mořské ryby, je v EU 1,2 gramu na den. V České republice je však průměrná denní spotřeba jen asi deset procent této dávky. Odborníci proto doporučují zařazovat ryby do jídelníčku nejen v době Vánoc.

Někteří lidé si s odporem vzpomínají, jak v dětství museli polykat lžičky rybího tuku. V tomto případě však podle Suchánka beze zbytku platí, že všechno zlé je pro něco dobré. Především tuky mořských ryb obsahují takzvané omega 3 mastné kyseliny, které mají pro lidské zdraví obrovský význam. Jejich konzumace výrazně omezuje vznik ischemické choroby srdeční. Vědecké výzkumy navíc prokázaly, že zařazení alespoň jednoho pokrmu z mořských ryb do týdenního jídelníčku snižuje riziko náhlého selhání srdce a následného úmrtí o 52 procent.
Důležité je podle Suchánka zvolit si správný zdroj zdraví prospěšných mastných kyselin. Z tohoto hlediska je nejzajímavější olej z tresčích jater. Lidé však nemusejí zavrhovat ani olej ze sardinek. Z celých ryb je dobré si pochutnat na sledi, makrele nebo tuňáku. Obsah prospěšných tuků je naopak velice nízký u konzerv. Například tuňák ve vlastní šťávě ve skutečnosti neobsahuje z vlastních tuků téměř nic. Ty se totiž oddělí již na moři a prodávají se zvlášť za vyšší cenu. V konzervách je nahradí olivový olej.
Ryby jsou také vynikajícím zdrojem jódu, upozornil Suchánek. Potřebnou dávku by měly zajistit dva pokrmy z mořských ryb týdně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.