Sedmero pro zdravé srdce

  • Pohyb (hlavně takový, který baví, není nutné ničit se ve fitku, každodenní procházka svižnějším tempem je též blahodárná)

  • Vyhodit fritézu (přepalovaný tuk je ten ze všech nejméně zdravý, byť by byl původně i rostlinného původu). Zapomeňme, že existuje vepřový bůček, škvarky a uzeniny, jejichž hlavní složkou je živočišný tuk.

  • Sladkosti jíst jen občas. Přednost mají potraviny, které obsahují pomalu se vstřebávající a štěpící se cukry (například luštěniny). Narozdíl od toho, co se tvrdilo posledních 20 let, těstoviny, brambory a rýže nejsou optimálními potravinami. Pozor i na sladké ovoce. Ovocné šťávy, zejména konzervované džusy nejsou tak přínosné, jak se tvrdí. Jsou plné cukrů, již bez vitaminů a navíc plné konzervačních látek.

  • Bílkoviny neškodí. Podstatnou část jídelníčku (kolem 20 % z celkové energetické spotřeby) musí tvořit kvalitní proteiny – bílé drůbeží maso, netučné ryby a mléčná netučná bílkovina.

  • Zelenina osvěží. Syrová, jen krátce spařená, dušená v páře. Obsahuje vlákninu, která brání zpětnému vstřebávání cholesterolu.

  • Hodně smíchu. I když se nedaří, téměř vždy lze nalézt maličkost, která potěší – sedmikrásku na trávníku, kousek modré oblohy… Ještě lepší je, když se aktivně naučíme dělat si radost sami.

  • Odpočinek. Nemusíme všechno zvládnout.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.