Vedlejší efekty HA

Otázka

Dobrý den, mám dlouhodobý problém, na který jakoby nebylo řešení, což je hrozně stresující. Je mi 27 let a od 18 let beru HA pro amenoreu, silnému akné a silné vypadávání vlasů. Při HA dochází více či méně (záleží na přípravku, vyzkoušena Diane 35, Belara, Minisiston, Microgynon, Pramino, Jeanine) ke zlepšení. Problém je však v negativních následcích v podobě sexuální apatie až averze, opakovaným gyn. zánětům a změnám nálad. Horm. vyšetření celkem v normě, až na mírně zvýšený testosteron. Vyšetření na endokrinologii negativní. Gynekolog/sexuolog zkoušel i Androcur – neúspěšně. Nyní zkoušíme Cerazette. Je nějaká možnost léčby? Vím, že problém se ztrátou libida při HA a zároveň problémy s vypadáváním vlasů má spousta žen, alespoň je toho plný internet a každá internetová poradna. Nemůžu být bez HA ani s ní. Je nějaké řešení? Děkuji za odpověď.

Odpověď

 

Marta Šimůnková:
Možná by stálo za to řešit každý problém zvlášť. Nemusí mít totiž stejnou příčinu.

Z jmenovaných přípravků by pro vaše problémy byla nejlepší Jeanine, která obsahuje dienogest, jenž má účinky na akné i vlasy a nejméně ovlivňuje sexuální apetenci. Ještě jste nevyzkoušela žádný z přípravků z drospirenonové řady (Yadine, Yasminelle a YAZ). Drospirenon pozitivně ovlivňuje pleť, náladu i premenstruační syndrom. Nejsem si jista, zda Cerazette vaše problémy vyřeší.

Pokud trpíte na gynekologické záněty, bylo by dobré preventivně aplikovat vaginální přípravky s lactobacily, které obnovují ochrannou poševní mikrofloru.

Potíže s vlasy by bylo dobré konzultovat ve vlasové poradně (Centrum Zdravé vlasy při Dermatovenerologické klinice FN Královské Vinohrady).

Možná by stálo za to zamyslet se, zda vám nechybí některý z důležitých prvků a vitaminů (zinek, selén, vitamin E).