Lidské oko potřebuje živiny. Až 25 procent vitaminů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno pouze pro zrakový systém. Látky získané z potravy ale nemusí k výživě oka plně dostačovat. Zejména v pozdějším věku ale ztrácí lidský organismus schopnost potřebné látky z potravy vstřebávat. Pro správnou funkci zraku je proto vhodné některé živiny doplňovat.
„Onemocnění sítnice patří k těm nejzávažnějším a mohou vést až k oslepnutí. Proto je vhodné o sítnici správně pečovat vhodnými doplňky na bázi zejména luteinu, zeaxantinu, omega-3 mastných kyselin a zinku,“ doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Lutein a zeaxantin jsou stavební prvky makulárního pigmentu sítnice, která je jednou z nejdůležitějších částí lidského oka. Lidské oko využívá makulární pigment pro absorpci modrého světla. Právě modrá část světelného spektra je pro sítnici zvlášť nebezpečná a může ji poškodit. „Makulární pigment funguje podobně jako ochranný filtr a chrání tak citlivou buněčnou strukturu před oxidačními změnami. Vysoká koncentrace těchto látek v oku však s přibývajícím věkem klesá, a proto je nezbytné je pravidelně doplňovat,“ řekl Pavel Čejka, primář zlínského sítnicového centra.
Obě tyto látky obsahuje například obilí, ovoce a zelenina nebo vaječný žloutek. S přibývajícím věkem ale slábne schopnost tyto látky z běžné stravy vstřebávat. „Složení stravy běžného člověka však potřebám oka vyhovuje jen zřídkakdy. Navíc množství luteinu a zeaxantinu v sítnici začíná přirozeně výrazněji ubývat ve věku kolem 50 let. Ohroženou skupinu představují také kuřáci, kteří potřebují větší množství látek s antioxidačními účinky a tím pádem i více luteinu a zeaxantinu.
Pro správné fungování enzymů v oku je podstatný také zinek. Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na tento minerál. Mezi ty patří například játra, vajíčka, mléko, dýňová semínka, ústřice nebo pštrosí maso. Příliš velký přísun zinku však může očím naopak škodit.
Vložit komentář