nastávající maminka s dcerou

Vložení více než dvou embryí do dělohy nezvyšuje šanci na dítě

Ženy, kterým jsou při umělém oplodnění vloženy do dělohy tři nebo více embryí, nemají větší šanci, že budou mít dítě než ty, které dostanou jen dvě embrya. Je u nich navíc větší pravděpodobnost, že budou mít rizikový mnohočetný porod. Vyplývá to z nové studie o umělém oplodnění zveřejněné v odborném časopise Lancet.

„Ženy, které podstoupí léčení neplodnosti, chtějí mít co největší šanci, že budou mít dítě, ale my jim na základě získaných údajů vysvětlujeme, že vložení více embryí do dělohy to nezaručuje,“ řekl Scott Nelson z univerzity v Glasgowě, který je spoluautorem studie.

V západní Evropě, kde je v některých zemích umělé oplodnění (IVF) placeno, mnozí doporučují dávat ženám mladším 37 let jen jedno embryo a ženám mezi 37 a 40 lety maximálně dvě embrya. U žen nad čtyřicet let zákon omezuje počet embryí na tři.
V USA jsou poměrně volné směrnice a nedostatečná regulace. V zemi se zvýšil počet mnohočetných těhotenství, mezi něž patří i Nadya Sulemanová, matka osmerčat. Porodila je v roce 2009 poté, co jí lékaři vložili do dělohy 12 embryí. V té době měla již šest dětí, a to rovněž díky umělému oplodnění.
Nelson a Debbie Lawlorovi z univerzity v Bristolu analyzovali údaje o 124.000 cyklech umělého oplodnění v Británii v letech 2003-2007; narodilo se z toho 33.500 živých dětí. Ženy byly ve věku od 18 do 50 let a léčily se na neplodnost.
U žen do 40 let, kterým byla vložena do dělohy dvě embrya, byla porodnost 33 procent, u žen se třemi embryi to pokleslo na 25 procent. U žen nad čtyřicet let byla porodnost 13 procent, ať měly dvě nebo tři embrya.
U mnohočetných těhotenství je větší riziko problémů, včetně zvýšeného rizika samovolného potratu nebo těhotenských komplikací, jako je vysoký krevní tlak a diabetes. U dvojčat a trojčat je mnohem častější předčasný porod a je u nich zvýšené riziko vývojových vad, jako je například mozková obrna.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.