Izraelská firma Vaxil BioTherapeutics provádí klinické testy nové vakcíny, která by mohla chránit před recidivou až u 90 procent druhů rakoviny. Pokud budou zkoušky úspěšné, měl by být přípravek na trhu do roku 2017, napsal izraelský server Ynet.
Firmu Vaxil založil v roce 2006 Lior Carmon. Vakcínu, kterou chce vyrábět, vyvinuli na univerzitě v Tel Avivu. Teď ji testují jako prostředek proti rakovině kostní dřeně. Jestliže budou testy úspěšné, bude se moci přípravek používat v případě 90 procent známých druhů rakoviny, včetně rakoviny prostaty nebo prsu.
„V případě onemocnění rakovinou tělo ví, že něco není v pořádku, ale imunitní systém neumí organismus chránit před nádorem způsobem, jaký používá v případě infekcí nebo virů. Důvodem je to, že rakovinné buňky jsou buňky vlastního těla, které začaly fungovat špatně,“ řekl finanční ředitel firmy Julian Levy. „Pacient s rakovinou má potlačený imunitní systém jednak vlivem nemoci, jednak vlivem léčby,“ dodal. Metoda vyvíjená v Izraeli se snaží zaktivovat imunitní systém a zmobilizovat ho proti ohrožení.
Tradiční vakcíny pomáhají imunitnímu systému odrážet cizorodé látky jako bakterie nebo viry a podávají se lidem, kteří ještě neonemocněli. Terapeutické vakcíny, jako například ta od firmy Vaxil, jsou určeny už nemocným a fungují podobně jako lék.
Nová vakcína má aktivovat imunitní systém posílením lymfocytů tak, aby byly schopny rozeznat a zničit molekulu proteinu MUC1, který se nachází v rakovinných buňkách až u 90 procent druhů zhoubných chorob.
Levy řekl, že rakovina v pozdním stadiu bude i nadále muset být léčena chemoterapií nebo chirurgicky. Jakmile se ale nádor podaří zmenšit, tělo už bude schopné proti němu bojovat díky vakcíně.
Vložit komentář