Výhřez disku

Otázka

Dobrý den, je mi 27 let, dlouhodobě a hodně posiluji. Bolest v levé hýždi mě přivedla k lékaři, který řekl, že jsem zablokovaný, poslal mě na rtg, výsledek byl dobrý. Na neurologii jsem se dozvěděl, že mám obrovský výhřez disku L5-S1. Hledal jsem si k tomu informace a nacházel vyjádření lidí se stejnou diagnózou, kteří popisovali šílené bolesti, které já ale vůbec nemám. Chodím a běhám jako zdravý člověk.

Odpověď

Chci se proto zeptat, jestli je možné mít výhřez tohoto disku a nemít žádný z klasických příznaků. Bojím se budoucnosti invalidy na vozíku, ztráty zaměstnání, sňatku. Pokud je to opravdu výhřez, jak s tím lidé žijí celý život, aniž by museli podstoupit operaci? Nebo je to jen otázka času? Obávám se toho, že se třeba jednou ráno probudím a nebudu cítit nohy. Děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Nález – výhřez disku – tedy ploténky, stejně tak „jste zablokovaný“ bez CT nebo magnetické rezonance je v kategorii dojmologie. Vyžádejte si vyšetření (které vás pravděpodobně uklidní). Když bude normální jako rtg, pusťte chmury z hlavy a chystejte veselku. Vyhřezlá ploténka opravdu velmi bolí!

Jen pro informaci i po operaci páteře se žije zcela normálním životem! Znám i lidi, kteří po operaci dělají náročnou manažerskou práci, s cestováním po všech kontinentech, neustálým ježděním v autě, schůzováním. S vyhřezlou ploténkou život nekončí! Jednak velmi často „sklouzne“ sama zpátky, a za druhé – opravdu to dnes již umějí spravit. Nemyslím si však, podle toho, co píšete, že jste případ k operaci, jen asi přetrénovaný (nevím, jakým způsobem posilujete, ale to, co vídám často v posilovně, je velmi soustavné ničení páteře). Najděte si fyzioterapeuta, který vám „sedne“, a vybalancujte si paravertebrální svaly. Teď žádné maximální tahy, jen zlehounka – ostatně pauza by vám taky prospěla. Opatrně i se strečinkem, zkuste cviky na balonu. Myšlenky na invaliditu zahoďte, na internetu si povídají samí exhibicionisté. Bude to dobré!