Výhřez plotének

Otázka

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat: mám problémy se zády, na magnetické rezonanci nález Cirkularni protruze disku L4/5-3mm a Mediolaterální pravostrana hernie disku L5/S1-7,8mm a edématozní kořen S1 dx. Prosim o radu, jak tento problém se zády řešit. Děkuji

Odpověď

Tento problém na dálku nevyřešíme. Je poměrně podstatný, protože vyhřezlé ploténky (v bederní páteři) zřejmě utlačují výstup nervu z páteře (nevím, jak dlouho ten stav trvá). Do kontroly na neurologii buďte spíše v klidu a teple a pak podle výsledku vyšetření neurologem bude následovat léčba. Magnetická rezonance je jen (jako každé jiné přístrojové vyšetření, jen pomocnou diagnostickou metodou. Podstatný je nález neurologa.

Z mých zkušeností vyplývá, že infuse a obstřiky mají jen dočasný efekt, v určitých případech bývá vysvobozující operace, jindy – podle doporučení neurologa „měkké techniky“ fyzioterapie – rehabilitace. Až se podaří ploténky srovnat, pak by se mělo cvičení a posilování svalů kolem páteře (současně však i břišních a hýžďových) stát součástí každodenního režimu.