Výkyvy počasí působí na zdraví nepříznivě

Současné výkyvy počasí působí podle praktického lékaře Jana Jelínka nepříznivě na lidské zdraví. Opatrní by podle něj měli být zejména lidé s vysokým tlakem, nemocným srdcem a cévními obtížemi. V horku by se měli vyvarovat fyzické zátěže, zdržovat se ve stínu a hodně pít, zejména vodu, minerálky a bylinkové čaje, řekl Jelínek.

Po včerejším horkém dni, kdy teploty překročily 30 stupňů Celsia, očekávají meteorologové ochlazení. Na náhlé změny počasí jsou citlivé tři čtvrtiny lidí.
„V horkém počasí by to lidé se zdravotním handicapem neměli přehánět s fyzickou zátěží. Měli by se šetřit. A když se ochladí, měli by se, než půjdou ven, podívat na teploměr, aby se dostatečně oblékli. Jinak jim hrozí nachlazení,“ upozornil Jelínek.
Organismus není po zimě trénován na teplo, a tak pociťuje horký den jako extrémní zátěž. Podobně horký den například v srpnu by tělo sneslo bez problémů. Lidé by s tím měli počítat a dát tělu čas, aby se náročnějším podmínkám horkého dne přizpůsobilo.
„Důležité je přijímat dostatek tekutin, pít, i když člověk nepociťuje žízeň,“ řekl lékař. Alkohol se v horkém počasí ke „zchlazení“ nedoporučuje.
Stejně tak není dobré chladit se průvanem. V tropických dnech se jen natáhne do místnosti horko. Lépe je nevětrat a stáhnout žaluzie či polepit okna bílým papírem. Málo pomohou větráky, paradoxně z nich může člověk nachladnout, stejně jako z klimatizace, která je nastavena na nízký stupeň. „Klimatizace v kanceláři nebo v autě by měla být jen čtyři až pět stupňů pod venkovní teplotou,“ upřesnil Jelínek.
Při změnách teplot trápí lidi bolest hlavy, jsou unavení a vyčerpaní. Úlevu jim přinese až očekávaná bouřka, chvíle před jejím vypuknutím ale jsou pro organismus zatěžující. Změna tlaku před bouří vadí hlavně lidem s nemocným srdcem, vysokým tlakem, epileptikům a astmatikům.
Déšť uleví hlavně alergikům, protože splachuje ze vzduchu prach a alergeny. Lépe je po dešti také astmatikům a kardiakům.
„Změna počasí znamená pro organismus šok. Je to období kritické zejména pro lidi chronicky nemocné, ale i pro lidi zdravé může znamenat totální tělesný chaos. Imunita se snižuje a bují infekce. Hrozí psychické obtíže, častá jsou chybná rozhodnutí,“ řekla psycholožka Marcela Slavíčková.
Podle ní by lidé měli v horkých dnech ztlumit veškeré aktivity tělesné i duševní a odložit důležitá jednání. „Člověk se musí podřídit diktátu počasí a konat později,“ dodala.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.