Designéři i studenti navrhli předměty pro nedonošené děti

Předměty, které by odpovídaly potřebám předčasně narozených dětí, navrhovali v soutěži Design pro nejmenší miminka designéři i studenti uměleckých škol. Vymysleli pro ně speciální lžičky, dudlíky a čepičky. Pořadatelé vyhlásili výsledky soutěže na pražské klinice u Apolináře. Tam také začala výstava návrhů předmětů i fotografií Zdeňka Málka, které zaznamenávají příběhy několika předčasně narozených dětí.

Conseq Investment Management

Další vystavené snímky pořídil fotograf Jindřich Štreit právě na této klinice. Zaznamenal na nich jeden den péče o děti, které se narodily předčasně.
Do soutěže, kterou připravila občanská sdružení Nedoklubko a Czechdesign, se přihlásilo 18 účastníků s 36 návrhy. První cenu za nejlepší lžičku dostala Zuzana Labudová z Fakulty architektury Slovenské technické univerzity, druhé místo patří designérovi Petru Mikoškovi. První cenu za čepičku porota udělila stážistce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Blaženě Ostrovské a druhou cenu v této kategorii dostala studentka téže školy Zuzana Serbáková.
Nedonošeným dětem jsou velké a jsou pro ně těžké i běžné dudlíky. Soutěžilo se tedy i o nejlepší návrh tohoto předmětu a první cenu dostal opět Mikošek, druhou designérka Petra Jeřábková.
Projekt Miminka do dlaně chce upozornit na problematiku předčasně narozených dětí. Sdružení Nedoklubko, které projekt organizuje, pomáhá jejich rodičům. Lenka Novotná z tohoto sdružení připomíná, že kromě kvalitní medicínské péče se předčasně narozeným dětem dnes už poskytuje i takzvaná něžná péče – děti se „klokánkují“. V inkubátorech leží na měkkých imitacích beránčí kůže, balí se do měkkých fleecových zavinovaček. Jednotka intenzivní péče u Apolináře je podle ní jedním z mála pracovišť, kde se ve větší míře používá tento způsob péče.
Vybrané návrhy ze soutěže chtějí pořadatelé nabídnout firmám k výrobě. Cílem je mít pro matky a děti dárkové soupravy předmětů, které běžně matky v porodnici dostávají. Matky předčasně narozených dětí nikoliv. Každý rok se v ČR narodí 7500 dětí, které by pomůcky využily, uvádějí pořadatelé.
Výstava fotografií a návrhů pomůcek je putovní, začala 11. května v Olomouci, v Praze potrvá do 6. června a dále se uskuteční v Brně, Žďáru nad Sázavou, Havlíčkově Brodu, Vsetíně a Karlových Varech.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.