Předměty, které by odpovídaly potřebám předčasně narozených dětí, navrhovali v soutěži Design pro nejmenší miminka designéři i studenti uměleckých škol. Vymysleli pro ně speciální lžičky, dudlíky a čepičky. Pořadatelé vyhlásili výsledky soutěže na pražské klinice u Apolináře. Tam také začala výstava návrhů předmětů i fotografií Zdeňka Málka, které zaznamenávají příběhy několika předčasně narozených dětí.
Další vystavené snímky pořídil fotograf Jindřich Štreit právě na této klinice. Zaznamenal na nich jeden den péče o děti, které se narodily předčasně.
Do soutěže, kterou připravila občanská sdružení Nedoklubko a Czechdesign, se přihlásilo 18 účastníků s 36 návrhy. První cenu za nejlepší lžičku dostala Zuzana Labudová z Fakulty architektury Slovenské technické univerzity, druhé místo patří designérovi Petru Mikoškovi. První cenu za čepičku porota udělila stážistce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Blaženě Ostrovské a druhou cenu v této kategorii dostala studentka téže školy Zuzana Serbáková.
Nedonošeným dětem jsou velké a jsou pro ně těžké i běžné dudlíky. Soutěžilo se tedy i o nejlepší návrh tohoto předmětu a první cenu dostal opět Mikošek, druhou designérka Petra Jeřábková.
Projekt Miminka do dlaně chce upozornit na problematiku předčasně narozených dětí. Sdružení Nedoklubko, které projekt organizuje, pomáhá jejich rodičům. Lenka Novotná z tohoto sdružení připomíná, že kromě kvalitní medicínské péče se předčasně narozeným dětem dnes už poskytuje i takzvaná něžná péče – děti se „klokánkují“. V inkubátorech leží na měkkých imitacích beránčí kůže, balí se do měkkých fleecových zavinovaček. Jednotka intenzivní péče u Apolináře je podle ní jedním z mála pracovišť, kde se ve větší míře používá tento způsob péče.
Vybrané návrhy ze soutěže chtějí pořadatelé nabídnout firmám k výrobě. Cílem je mít pro matky a děti dárkové soupravy předmětů, které běžně matky v porodnici dostávají. Matky předčasně narozených dětí nikoliv. Každý rok se v ČR narodí 7500 dětí, které by pomůcky využily, uvádějí pořadatelé.
Výstava fotografií a návrhů pomůcek je putovní, začala 11. května v Olomouci, v Praze potrvá do 6. června a dále se uskuteční v Brně, Žďáru nad Sázavou, Havlíčkově Brodu, Vsetíně a Karlových Varech.
Vložit komentář