Vyšetření PSA

Na dotaz obvodní doktorce, zda může manželovi nechat z krve vyšetřit PSA, mi bylo řečeno, že je to drahé a ať si dojde na specializované pracoviště. Manželovi je 65 a nikam jinam na vyšetření nepůjde. U obvodní lékařky byl před 5 lety pro potvrzení k řidičáku. Opravdu by měla obvodní lékařka problémy s VZP, má nějaké limity?

MUDr. Marta Šimůnková:
Ano, „limity“ existují. Systém úhrad péče je poměrně složitý na to, abych vám jej na tomto místě vysvětlila. Vyšetření PSA však lékařka podle doporučených postupů by neměla odmítnout. Celoplošný screening se kvůli ceně neprovádí, ale praktický lékař by měl vyšetření PSA na žádost konkrétního pacienta provést.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.