Vyvracíme mýty o plavání. Také jste jim věřili?

Plavání je jednou z nejlepších aktivit pro naše tělo i mysl. Není to tak náročné, což je skvělé hlavně pro začátečníky nebo i zraněné sportovce. Spálíte přitom téměř stejně kalorií jako při běhu. Kolem plavání však stále panuje spousta pověr a mýtů. Zaměřujeme se na 5 nejrozšířenějších.

Mýtus: Plaváním nezhubneš

Fakta: Rekreační plavci jsou jako zbytek populace. Někteří hubení a někteří ne. To vedlo mnohé k závěru, že plavání není efektivní způsob, jak zhubnout. Když se však podíváte na profesionální plavce, hned zjistíte, že mají málo tuku a hodně svalů. Jakákoli aktivita, při které se spalují kalorie, může vést ke zhubnutí. Plaváním přitom spálíte více kalorií než při chůzi.

Mýtus: Při plavání nemůžete měřit své výkony stejně přesně jako u běhání

Fakta: Toto už dávno není pravda. Na trhu je v současné době spousta chytrých hodinek a sportovních trackerů, které dokáží měřit Vaši aktivitu jak na souši, tak ve vodě. Za všechny jmenujme například fitness hodinky Fitbit Versa. Režim plavání automaticky detekují, měří tempa, uplavanou vzdálenost, spálené kalorie a sledují také srdeční tep. Samozřejmostí je voděodolnost do 50 metrů. Při plavání ani nebudete vědět, že je máte díky jejich lehkosti.

Fitbit Versa: Chytré hodinky pro všechny
Fitbit Versa jsou v současné době i přes své hliníkové pouzdro nejlehčími chytrými hodinkami na českém trhu. Přesto nabízí všechny standardní funkce společnosti Fitbit. Mezi ty patří 4 a více dní výdrž na jedno nabití, schopnost neustále monitorovat počet kroků, tep i délku a kvalitu spánku a vodotěsnost do 50 metrů. Nově s těmito hodinkami společnost Fitbit představila monitorování ženského zdraví, pro monitorování menstruačních cyklů. Řada výměnných řemínků pak zajistí, že hodinky padnou každému. Na výběr jsou řemínky hned z několik materiálů: silikonu, kůže a kovu.

https://fitbitads.com/versa/cz/
Doporučená cena 5 149 Kč

Mýtus: Moč v bazénu Vám neškodí

Fakta: Běžný plavecký bazén obsahuje až 75 litrů moči. Rozhodně to ale není zdravé ani bezpečné. Ve skutečnosti, když chlór začne reagovat s potem, tělesným olejem a močí, vytvoří se škodlivé látky, které mohou způsobit problémy s dýcháním především u astmatiků a lidí s respiračními chorobami. Proto bychom se také měli sprchovat před tím, než půjdeme do bazénu.

Mýtus: Měli byste počkat hodinu po jídle, než půjdete plavat

Fakta: Po celá léta se říkalo, že bychom neměli skákat do bazénu dříve než hodinu po jídle. V opačném případě by to mohlo vyvolat křeče a v extrémním případě i utonutí. Nyní však několik studií tento fakt vyvrátilo. Ve skutečnosti méně, než jedno procento utonutí v USA (kde se studie prováděla) nastalo bezprostředně poté co oběť cokoliv pozřela. Naopak konzumace koktejlu nebo piva před plaváním je nebezpečnou záležitostí. Až 70 % úmrtí dospělých a dospívajících lidí ve vodě bylo způsobeno alkoholem.

Mýtus: Hydratace při plavání není potřeba

Fakta: Když zvyšujete intenzitu jakéhokoli cvičení, zvyšuje se tak teplota Vašeho těla a tím se začnete potit. V bazénu to však nepociťujete, jelikož se pot ihned smývá. Stejně jako u jiných sportů byste však měli dodržovat pitný režim. Při plavání se také můžete přehřát, což je problém především venkovních bazénů. Pokud je voda příliš teplá, dělejte si časté přestávky na pití a vylezte z bazénu ihned, pokud cítíte nevolnost či mdloby.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.