Jak připravit oči na dovolenou

Rozsednuté obroučky, ztracené čočky, peripetie s plaváním, unavené oči z dlouhé jízdy, infekce, nečekané úrazy či rohovka spálená od slunce. Mnoho lidí se tak soustředí na svou blížící se vysněnou dovolenou a přípravy s odjezdem spojené, že zapomene věnovat před cestou adekvátní pozornost svým očím.

Pozor na úrazy způsobené dioptrickými brýlemi
Letní období je typické tím, že nám na našem těle překáží všechno, co tam svým způsobem „nepatří“. Víc se pohybujeme, sportujeme, potřebujeme proto větší svobodu, a to nejen v pohybu. Dioptrické brýle nebo čočky nás sice neomezují v pohybu, ale v rozhledu ano. „Většina našich pacientů si stěžuje, že se jim s dioptrickými brýlemi hůře sportuje. V létě, kdy se více hýbeme a potíme, jsou často nepohodlnou překážkou,“ říká oční lékařka MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize Praha. „Dioptrická sluneční skla jsou už v dnešní době odlehčená a z nerozbitných materiálů, takže při jejich rozbití nevznikají nebezpečné ostré střepiny. Riziko úrazu však není dobré podceňovat. Při úderu, nešťastném pádu na horském kole nebo při provozování extrémních sportů se rámeček může prakticky kdykoliv přelomit a způsobit poranění jako jakýkoliv jiný ostrý předmět,“ dodává Jana Mikšovská.

Pokud plánujete vyrazit na dovolenou s brýlemi na nose, nechte si vyrobit náhradní pár.

Kontaktní čočky – pozor na záněty
O něco praktičtější jsou dle očních chirurgů pro letní měsíce kontaktní čočky. Při jejich nošení je však důležité přísně dodržovat hygienická pravidla, aby se vaše dovolená neproměnila v trápení s vracejícími se očními záněty. Čočky nikdy nenoste delší dobu, než na kterou jsou určené a střídejte je s brýlemi, aby si oči ve vedrech občas odpočinuly a rohovka se mohla zhluboka „nadechnout“ kyslíku.

Základní pravidlo bezpečného nošení čoček zní: nikdy s nimi nechoďte do vody. Zejména se vyhýbejte plavání ve stojatých vodách, jako jsou rybníky a jezera. Dobrovolně byste tak riskovali oční záněty. Ve vodě přežívají bakterie, viry, chlamydie, plísně a akantaméby. Mikroorganismy se díky kontaktní čočce lépe „přisají“ na oko a mohou způsobit vážné záněty rohovky spojené s bolestmi, světloplachostí, zarudnutím, slzením a vředy. V extrémních případech mohou způsobit až slepotu.

Laserová operace pár dní před dovolenou?
Lékaři oční kliniky DuoVize doporučují před dovolenou podstoupit operaci očí, která vás zbaví mnoha nepříjemností. Ať už se na dovolenou chystáte autem či letadlem, mít oči v pořádku se rozhodně vyplatí. Při dlouhém řízení hrozí vlivem únavy zhoršení vidění. To bývá příčinou častých dopravních nehod. Při cestování letadlem je zase problémem suchý vzduch. A vysušené čočky rozhodně nejsou pro oko nic příjemného.

Ideální laserová operace před létem?
Mnoho lidí trpí předsudky, že právě léto není na operaci vhodný čas. Tato obava je zbytečným přežitkem. Podle primářky oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešové je však v letních měsících důležité pouze vybrat si správnou metodu laserové operace.

„V létě jsou nejlepší volbou operační metody, při kterých oční chirurg odstraňuje dioptrie femtosekundovým laserem, například NeoLASIK HD nebo NeoSMILE 3D, bezbolestná metoda známá ve světě jako SMILE. Během operace se již neužívá excimerový laser, celou operaci vykonává femtosekundový laser sám. Odstraní dioptrie přímo v rohovce bez toho, aby musel chirurg narušit a pálit povrch rohovky. Rohovka tak zůstane pevná a celistvá. Večer po zákroku může pacient normálně fungovat, sedm dní po operaci sportovat a cca po deseti dnech si může užívat léto bez omezení.“

Kontrola očí před cestou na dovolenou
Oční lékaři upozorňují také na to, abyste nezapomněli mezi nákupy plavek a nafukovacích lehátek zajít na kontrolu k očnímu lékaři. „Lidé mohou mít až o 50 % zhoršené vidění a stále si myslí, že vidí výborně. Většina očních diagnóz nemá v počátečním stadiu žádné příznaky. Stav zhoršeného vidění přichází často nepozorovaně a pomalu. Člověk se snadno adaptuje na zhoršené vidění a slábnoucí zrak si uvědomí, až když je pozdě. Přitom stačí, že si za volant sedne s nezkorigovanou půlkou či mínus jednou dioptrií a zpomalené reakce mohou doslova způsobit neštěstí“, dodává primářka Valešová.
Dle očních lékařů je stav, kdy člověk trpí zhoršeným viděním za volantem, přirovnatelný k tomu, když do auta sedne opilý nebo pod vlivem drog. S kvalitou zraku souvisí i rychlost řidičových reakcí.

Na cestě dělejte pravidelné přestávky
Na dlouhých cestách klesá vlivem stereotypní činnosti pozornost. Oči se rychleji unaví a koncentrace se snižuje. Proto si dělejte jednou za jednu až dvě hodiny přestávku. Protáhněte se, projděte, dejte si kávu, nebo se klidně proběhněte. Čerstvý vzduch prospívá i unaveným očím. Pokud máte problémy s periferním viděním a před cestou jste nestihli navštívit lékaře, odstraňte alespoň nálepky na předním skle a různé předměty visící na zpětném zrcátku. Všechno zmíněné omezuje periferní vidění.

Za volant nepatří modrá a hodně zatmavená skla
Zjistilo se, že barva skel mění vnímání vzdálenosti. Velmi tmavá a silně zabarvená skla nejsou vhodná pro řízení. Zhoršují schopnost vnímání kontrastů a celkového vidění. Intenzita zatmavení skel by neměla být vyšší než 60 %. Nejvhodnější barva filtru pro řízení je hnědá. Naopak se vyhněte zabarvení modrému – zhoršuje vnímání červené a zelené barvy až o 30 %. Naopak žlutá skla v brýlích mohou napomoci lepšímu vidění v mlze. Ideální jsou pak skla s polarizačním efektem – perfektně zlepšují vidění po dešti na mokré vozovce.

Můžete řídit i když jste barvoslepí?
Barvoslepost je označení pro poruchu vnímání barev, tzv. barvocitu. Lidé trpící touto poruchou mohou získat řidičské oprávnění. Důležité je, na jaké barvy se barvoslepost vztahuje. Pro řízení je stěžejní dobré rozlišení červené a zelené, především v jejich intenzivních odstínech. Některé poruchy barvocitu jsou jen velmi jemné. Jde o genetické onemocnění, které se nedá léčit. Lze s ním žít, nijak zásadně člověka v běžném provozu neomezuje, je však třeba na něj pamatovat při řízení.

Sluneční brýle
„Na sluneční záření jsou obecně citlivější lidé s mínusovými dioptriemi. Bývají více světloplaší a výrazně reagují na ostré světlo. Brýle by měli nosit vždy za jasného počasí. Ostatně jako všichni – chráníme tak jeden z našich nejcennějších smyslů, tedy zrak,“ radí MUDr. Jana Mikšovská.

Obzvlášť důležitá je podle odborníků ochrana před sluncem u moře a na horách, kde je slunce agresivnější. V oboru očního lékařství existují záznamy o případech, kdy pacient vlivem vysoké intenzity světla dočasně oslepl. Proto je stěžejní výběr slunečních brýlí – je třeba pořídit kvalitní brýle, nejlépe s UV filtrem. A nezapomínejme na děti. Jejich zrak musíme také chránit. A to od prvního momentu, kdy je vystaven přímému slunečnímu záření. Pro malé děti existují sluneční brýle na gumičku, která je zafixuje. Pro nejmenší doporučujeme alespoň čepici s kšiltem, abychom jejich oči ochránili před přímým slunečním zářením.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.