Vzkaz od vědců: zaveďte středoevropský čas a bude vám lépe

Česká republika musí do dubna letošního roku rozhodnout, zda trvale zavede letní nebo zimní čas. Debata vědců se zákonodárci na Ministerstvu dopravy skončila jasným závěrem: nejlepší je přirozený, středoevropský čas.

Letní čas je ještě horší, než zůstat u střídání. Nejzdravější a přirozenou variantou je trvalé zavedení středoevropského času, nesprávně označovaného „zimní“ čas. To zaznělo na semináři, který uskutečnilo Ministerstvo dopravy a kterého se zúčastnili čeští i evropští zákonodárci, zástupci profesních svazů a komor, odborných institucí a zejména vědci z Akademie věd České republiky. Ti přednesli výsledky svých dlouholetých studií.

Zadání z Evropského parlamentu z letošního března je jasné: na evropských hodinkách se musí přestat měnit čas již v roce 2021. Názor každého členského státu musí zákonodárci vyslovit do dubna letošního roku.

Vědci odhadují, že přímo v České republice se díky letnímu času „uspoří“ 0,058 % energie, tedy 36 000 MWh, v dnešních cenách 50 milionů korun. Odborné studie také ukazují, že bychom měli maximální možnou dobu pobývat v denním světle. Pro kvalitu lidského života je pak zásadní tzv. intenzivní, ranní světlo, které „seřizuje“ centrální hodiny v našich mozcích a reguluje tak všechny ostatní „hodiny“ v našich orgánech, jako jsou játra, srdce plíce nebo slinivka.

A proč vědci nedoporučují přiklonit se k letní variantě? Pokud bychom po celý rok zůstali u letního – sociálního – času, v zimních dnech bychom ranní pobyt ve tmě ještě prodloužili. To by vedlo k nespavosti významné části našich obyvatel, pozorovali bychom dopad na psychiku člověka, narušení metabolismu, vč. obezity, zřejmě i zvýšeného rizika některých nádorových onemocnění. Podle PharmDr. Aleny Sumové, DSc., z Fyziologického ústavu Akademie věd by trvalé zavedení letního času bylo horší než stávající střídání.

Jediný správný je tedy – přírodní – standardní středoevropský čas, kdy je den symetrický a Slunce v poledne nejvýš nad obzorem. Česká republika, která leží na 15. poledníku, má k tomu ideální polohu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.