Světová zdravotnická organizace (WHO) zvýšila stupeň varování před pandemií takzvané prasečí chřipky z dosavadního čtvrtého na předposlední pátý stupeň. V Ženevě o tom informovala generální ředitelka WHO Margaret Chanová. Všechny země by měly aktivovat pandemické pohotovostní plány, uvedla Chanová s tím, že v případě pandemie je ohrožené celé lidstvo.
Zatímco čtvrtý stupeň varování indikoval přenos mezi lidmi, označuje pátý stupeň obecně rozšířený přenos infekce mezi lidmi. WHO dříve uvedla, že by mohla stupeň pohotovosti zvýšit v případě potvrzení šíření viru z lidí na lidi alespoň ve dvou zemích, což se stalo v Mexiku, Spojených státech a také Španělsku. Šestý nejvyšší stupeň se užívá k označení globální pandemie a celosvětového nebezpečí přenosu.
„Svět je na pandemii chřipky připraven lépe než kdykoliv v dějinách. Poprvé v historii můžeme pandemii sledovat v reálném čase,“ uvedla Chanová. Zároveň však varovala, že viry chřipky jsou známé schopností rychle mutovat, jejich chování se dá těžko předvídat a mohou se rychle rozšířit do všech částí světa.
Farmaceutické firmy generální ředitelka WHO vyzvala ke zvýšení produkce a kapacity na výrobu antivirových léků. WHO podle ní nemá dostatečné zásoby antivirových prostředků a potřebuje větší množství darů od firem a vlád. Farmaceutické firmy by ale zatím podle Chanové neměly přestávat s výrobou léků na očkování proti sezónní chřipce.
Chanová také pochválila mexickou vládu za otevřenost a transparentnost s jakou informovala WHO o prasečí chřipce. Ta je výsledkem doposud neznámé kombinace virů prasečí, ptačí a lidské chřipky a během krátké doby se rozšířila do řady zemí světa.
Světová zdravotnická organizace zatím registruje 114 nakažených v sedmi zemích – v Mexiku, USA, Kanadě, Izraeli, Španělsku, Británii a Novém Zélandu. Počet možných obětí v Mexiku, které je považováno za ohnisko nákazy, stoupl na téměř 160, první oběť mimo tuto zemi ohlásily USA, kde zemřelo dvouleté mexické dítě.
Hlavní hygienik ČR Michael Vít v noci na dnešek pro Českou televizi v reakci na výzvu Světové zdravotnické organizace na zvýšení stupně varování před pandemií takzvané prasečí chřipky uvedl, že je třeba důsledně prověřit pandemický plán ČR. Podle něj budou také znovu zkontrolovány zásoby léků a ochranných prostředků stejně jako připravenost míst, kde by byli umístěni případní nemocní.
„V případě, že by opravdu nastala ta nemocnost, která by se mohla pohybovat kolem 30 procent, musíme prověřit chody těch objektů infrastruktury tak, aby populace byla zásobena pitnou vodou, potravinami, energií, aby se odvážely odpadky,“ řekl ČT Vít. Uvedl rovněž, že je třeba neprodleně informovat praktické i dětské lékaře a nemocniční zařízení.
„Ta vakcína, v případě, že se ihned začne vyrábět, tak to bude trvat minimálně tři až šest měsíců, čili bude tu pravděpodobně ve světě nedostatek,“ dodal Vít. Česko má podle něj antivirotika pro 20 procent obyvatel, což ho řadí k lepším v Evropské unii. Pátý stupeň varování mimo jiné upozorňuje vlády, aby zásoby vakcíny aktivně zvýšily.
V Česku jsou podle Víta nyní tři hospitalizovaní s podezřením na prasečí chřipku. Dva jsou na pražské Bulovce, jeden v Ostravě, všichni navštívili Mexiko. V souvislosti s očekávaným víkendovým příletem letadla s pasažéry z Mexika budou na pražském ruzyňském letišti instalovány termokamery, které by pomohly odhalit rizikové případy.
Vložit komentář