Sluníčkem proti trombóze

Ženy, které své tělo vystavují slunečním paprskům, mají snížené riziko vzniku žilní trombózy (krevní sraženiny). Švédští vědci z Univerzity Karolinska ve Stockholmu tvrdí, že podle několika průzkumů je výskyt žilní trombózy daleko častější v zimním období než v letním. Proto provedli vlastní šetření a sledovali po jedenáct let téměř 30 000 žen ve věku 25 až 64 let z jižního Švédska.

Na začátku zjišťovali vědci všechny důležité okolnosti, jako je užívání léků, zda ženy již dříve prodělaly žilní trombózu, jakými chorobami trpí. Informace byly též získány ze Švédského národního registru žilních trombóz.

Výzkum prokázal, že ženy, které se opalují kdykoli během roku, doma či v cizině, mají o 30 % nižší pravděpodobnost, že se u nich trombóza objeví. Vědci se domnívají, že za snížené riziko onemocnění může vyšší produkce vitaminu D v kůži působením slunečního záření. Vitamin D podporuje totiž protisrážlivé mechanismy.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.