Za chronické záněty střev nejspíš mohou geny, potvrdil výzkum

Genetická výbava člověka je nejspíš určujícím faktorem pro vznik některých chronických zánětů trávicího traktu, například Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy. Potvrdil to výzkum vědců z Farmaceutické fakulty Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU) v Brně. Poznatky vědců prý napomohou ke včasnější léčbě. Prokázání genetické predispozice může přivést pacienta k lékaři dříve, než se plně rozvinou potíže způsobené nemocí. O studii informovala mluvčí univerzity Lucie Stejskalová.

Univerzita provedla genetickou analýzu u více než 130 pacientů s diagnostikovanou Crohnovou chorobou a kolitidou. Po srovnání se zdravými dobrovolníky přišly jasné výsledky. U nemocných se častěji objevovaly shodné mutace v konkrétních genech.

Studie také prokázala to, že se onemocnění častěji vyskytují o mladších pacientů. „Naše výsledky poukazují na skutečnost, že čím mladší pacienti, tím je u nich větší genetická predispozice k onemocnění,“ uvedla Ladislava Bartošová z Ústavu humánní farmakologie a toxikologie VFU.

Počet nemocných trpících chronickými střevními záněty v celé západní Evropě rok od roku narůstá. Doposud se vědcům nepodařilo souhrnně popsat příčiny a mechanizmy, které vedou ke vzniku a rozvoji nemocí trávicího ústrojí. Přesto panuje všeobecná shoda v tom, že takzvané nespecifické střevní záněty jsou onemocněním s genetickým podkladem. Vnější vlivy, například stres a infekční prostředí, jsou pak již jen spouštěcím faktorem propuknutí choroby.

Zánětlivá onemocnění trávicího traktu jsou nyní nevyléčitelná, ale pomocí moderních preparátů je lze často úspěšně potlačit a kontrolovat. Léčba je individuální podle stupně a rozsahu postižení. Výsledky studie farmakologů z VFU mohou podle Stejskalové pomoci při vývoji účinnějších léčiv a při stanovení způsobu celkové léčby pacienta. VFU výzkum provedla ve spolupráci s klinikami fakultních nemocnic v Brně a Bratislavě.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.