Za nedostatek hudebního sluchu prý může málo spojů v mozku

Absenci hudebního sluchu podle vědců způsobuje nedostatek některých spojů v mozku. Výsledky výzkumu podle agentury AP zveřejnil americký vědecký časopis Journal of Neuroscience.

Lidé, kteří nemají hudební sluch, obvykle normálně slyší i mluví, ale nedokážou rozlišit rozdíly ve výšce tónů. Nedostatek hudebního sluchu se objevuje mezi členy rodiny, trpí jím asi čtyři až 17 procent lidí. Výsledky malého výzkumu provedeného v americkém Bostonu ukázaly, že v mozku lidí postrádajících hudební sluch je méně spojů mezi dvěma oblastmi, které zvuk registrují a produkují.
Vedoucí výzkumu Psyche Louiová z Harvardské lékařské školy (Harvard Medical School) přirovnala rozdílné fungování okruhů k dálnici mezi dvěma ostrovy. Podle ní je v mozku lidí bez hudebního sluchu menší provoz na dálnici.
Vědci naskenovali mozek 20 lidí. Lidé bez hudebního sluchu, kteří tvořili polovinu vzorku, měli méně nervových vláken mezi čelní a spánkovou oblastí mozku. V některých případech vlákna zcela chyběla.
Podle Louiové se o zkoumaném spoji vědělo, že souvisí s řečí. „Nyní víme, kterou mozkovou dráhu trénovat,“ řekla. Podle ní to může být způsob, jak pomoci lidem bez hudebního sluchu a možná i lidem s poruchami řeči.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.