Záchranná služba

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy může vyjet záchranná služba. Mám manžela, měsíc ho trápila bolest vystřelující do nohy až do chodidla a nemohl sedět. Vyústilo to do takového extrému, že měl křeče nejdříve do celé nohy, později ho začalo postupně brnět celé tělo, nemohl se postavit, protože necítil tělo ani nohy, ležel na zádech, měl zimnici a celé prsty na rukou mu začínaly modrat, jak byly odkrvené. Volala jsem tedy ortopeda, co ho léčil, bohužel byl na dovolené. Tak jsem volala jeho obvodní lékařku, ta mi řekla, že mám volat 155, volala jsem 155, a tam mi řekli, že to není naléhavý případ, že mi sanitku nemohou poslat, ať volám jeho lékařku, že by měla přijet se sanitkou.

Odpověď

Tak jsem volala znovu jeho obvodní lékařku, tak že tedy zkusí sjednat sanitku ona, sjednala ji tedy a do půl hodiny mi manžela odvezli, ale se sanitkou přijel jen řidič, takže jsem musela sehnat alespoň tři chlapy, aby pomohli manžela zvednout na křeslo. Manžel váží 90 kilo při výšce 180 cm a já jsem těhotná ve 28. týdnu, tak jsem se ani nemohla nějak snažit pomoci. Chtěla bych vědět, jestli mohla vyjet záchranná služba nebo jak to mělo být, protože, jak si mě přehazovali jeden ke druhému, tak jsem protelefonovala skoro hodinu.

MUDr. Marta Šimůnková:
Linku 155 je správné volat, když jde o ohrožení života – bezvědomí, podezření na infarkt, těžký astmatický záchvat, těžké dechové potíže, tepenné krvácení, těžké popáleniny apod., což nebyl zjevně případ vašeho manžela. Chápu vaše rozhořčení, ale rychlá záchranná služba je určena pro nejakutnější případy.