Zauzlení střev

Otázka

Jaké jsou příznaky zauzlení střev? Nedávno jsem skončila v nemocnici s ukrutnými bolestmi břicha v levé části, ty směřovaly do celého břicha a zad. Bolesti ustaly po dvou kapačkách, a čtyřech injekcích, z toho dvě opiátové. Nikdy jsem takovou bolest nezažila, chirurgům se nepodařilo z vyšetření, která proběhla (sono, krev, moč) zjistit, o co se jednalo, snad prý nějaká kolika. Po propuštění jsem se nechala vyšetřit na urologii, vše v pořádku. Tak mě zajímá, jak se vlastně pozná zauzlení střev. Břicho jsem měla celou dobu měkké, velice citlivé na dotek, bolesti ustaly po dvanácti hodinách, třetí den mě propustili domů s režimovými opatřeními.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Zauzlení střev, tzv. invaginace je akutní stav, který zpravidla vyžaduje okamžité řešení. Jde o to, že se jedna část střeva zasune do druhé, zaškrtí se cévy a nervy, a postupně dojde k odumření střeva. Vyskytuje se spíše u malých dětí, u dospělých vzácněji a u nich bývá příznakem jiného střevního onemocnění. Projevuje se kolikovitými a stupňujícími se bolestmi břicha, střevní neprůchodností, „akutní“ zácpou, mírně zvýšenou teplotou. Břicho je vzedmuté, jsou přítomny známky peritoneálního dráždění (břicho je tvrdé).
To, co popisujete, může být tzv. syndrom lienální flexury (tedy soubor příznaků, který pochází z „hádajícího se“ nervového zásobení střev v místech, kde se tlusté střevo pod slezinou ohýbá – v přechodu mezi příčným a sestupným tračníkem). Je to velice bolestivé, nepříjemné, ale bez jakéhokoli chorobného nálezu. Někdy dokonce připomíná infarkt srdečního svalu.
Nicméně pokud vás bolest někdy v budoucnu opět přepadne, vyhledejte lékařskou pomoc. V současnosti bych doporučila podstoupit kolonoskopii.