Spoluobjevitel viru HIV čeká vakcínu proti AIDS do pěti let

Francouzský vědec Luc Montagnier, spoluobjevitel viru HIV, který způsobuje syndrom získaného selhání imunity (AIDS), očekává, že léčebná vakcína proti tomuto onemocnění by mohla být vytvořena do pěti let. Řekl to agentuře AFP ve Stockholmu, kde příští týden převezme za svůj objev letošní Nobelovu cenu za lékařství.

„Těžko říct, ale je to možná věc čtyř nebo pěti let,“ řekl vědec. Na otázku, zda to není příliš optimistický odhad, odpověděl, že badatelé už za sebou mají deset let práce, a zdůraznil, že práce na léčebné vakcíně je snazší než na vakcíně preventivní.
Montagnier se o Nobelovu cenu podělí se svou krajankou Françoise Barréovou-Sinousiová, jež se s ním na objevu viru podílela, a s Němcem Haraldem zur Hausenem. Ten cenu dostal za objev, že rakovinu děložního čípku způsobují lidské papilomaviry.
Barréová-Sinousiová dnes řekla, že je nemožné předpovědět, za jak dlouho bude vytvořena preventivní vakcína proti AIDS.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.