zelený čaj v hrnečku

Zelený čaj výhody i rizika

Zelený čaj, původem z Číny a Indie, byl  ceněn pro své zdravotní přínosy po staletí  prakticky po celém světě. Velice hojně jej využívá i tradiční čínská medicína. Zelený čaj má mnoho zdravotních výhod, je užívaný  pro jeho účinky proti rakovině, srdečnímu onemocnění a diabetu 2. typu.

Výzkum z roku 2014 naznačil, že nápoj může zlepšit kognitivní funkce našeho mozku, zejména pracovní paměť. V současné době je klinicky ověřován účinek zeleného čaje snižování demence.

Dokonce v roce 2013 byly prokázány účinky zeleného čaje při zpomalení bujení rakoviny prostaty, v tentýž rok ještě vědci uveřejnili možný kladný dopad zeleného čaje pro zamezení mrtvice.  Zdá se, že jeho výhody jsou opravdu široké.

zelený čaj sušený

Zelený čaj

Neslazený  zelený čaj má nula kalorií. Kofein obsažený v šálku čaje se může lišit v závislosti na délce louhování  i množství čaje na šálek.

Obecně lze říci, zelený čaj obsahuje relativně malé množství kofeinu (přibližně 20-45 miligramů na malý šálek), ve srovnání s černým čajem, který obsahuje asi 50 miligramů a káva s 95 mg na stejně objemný šálek.

Přirozené chemické látky zvané polyfenoly v čaji poskytují  protizánětlivé a antikarcinogenní účinky. Epigallocatechin-3-gallátu (EGCG) je nejvíce studovaný a biologicky aktivní polyfenol v čaji a bylo prokázáno, že je nejúčinnější při odstraňování volných radikálů. a-cup-of-green-tea-with-some-leaves

 

Může být přílišné pití zeleného čaje škodlivé?

Ačkoli předchozí výzkumy naznačují,  že zelený čaj, může pomoci při snížení hmotnosti, snížení hladiny cholesterolu a chrání před mnoha nemocemi, včetně rakoviny, srdeční chorobou a Alzheimerovou chorobou, jeho nadužívání, má i svá negativa.

Z těch lehčích negativ, které lze odstranit omezením pití čaje a jsou dočasné, je citlivost na kofein. U lidí citlivých i na malé dávky kofeinu se může vyskytnout nespavost, úzkost, podrážděnost.

Zároveň ne každému vyhovuje zelený čas na  zažívání a tak není neobvyklá žaludeční nevolnost.  Ti, kteří užívají léky proti, srážení krve a trombóze jako warfarin by se měli mít na pozoru a pít zelený čaj s opatrností, protože čaj obsahuje vitamín K.  Pokud je užíván se stimulačními léky, zelený čaj může zvýšit krevní tlak a tepovou frekvenci.

I zde tedy platí všeho s mírou.zelený čaj servírování

 

 

 

 

 

 

 

Zelený čaj by měl být konzumován s opatrností

profesorka a vedoucí výzkumu Mahtab Jafari
Mahtab Jafari

Vedoucí výzkumu Mahtab Jafari, profesorka farmaceutických věd na Univerzity California-Irvine z USA a její kolegové 7.12. 2015 publikovali výsledky svého výzkumu. Vystavili larvy octomilek (Drosophila melanogaster) různým dávkám zeleného čaje.octomilka

Při užití 10 mg došlo k výraznému zpomalení růstu a dospívání jedinců. Až u 20% samiček octomilek se zastavil reprodukční vývoj a u dospělých samiček pak 17% se projevila morfologická změna pohlaví a ovariální disfunkce. Samečky toto množství neovlivnilo.

 

Jafari poznamenala, že i v jiných testech na myších a psech, byly prokázány změny při užití většího množství  zeleného čaje, kdy se dramaticky snížila tělesná hmotnost a u myší se negativně ovlivnil vývoj embryí.

 

Profesorka Jafari je přesvědčena, že vysoké dávky zeleného čaje mohou způsobit  apoptózu, neboli buněčnou smrt u lidských buněk a reprodukční změny i u žen.

Sama ale potvrdila, že tuto prognózu nelze plně vyhodnotit z této studie, ačkoli jsou testy u octomilky přesvědčivé,  bude ve výzkumu pokračovat, aby vyhodnotila lépe metabolické dráhy, identifikovala a kvantifikovala metabolitu přírodních produktů u živých organizmů.

Tyto experimenty umožní lepší poznání výše toxických dávek zeleného čaje u lidí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.