děti v pohybu

Každé třetí dítě v ČR má nesprávné pohybové návyky

Každé třetí dítě mladšího školního věku v Česku má podle průzkumu pražského ORP centra nesprávné pohybové návyky a zdeformované nohy s propadlou klenbou. Podle šéfa centra ortopeda Františka Picka těchto dětí přibývá. Příčinou je špatně volená obuv, jednostranná zátěž při sportu a obezita. Klouby opotřebené nesprávným pohybem a nadváhou po dosažení čtyřicítky postihne artróza. Trpí jí dva miliony dospělých Češek a Čechů. 

„Varovným signálem by mělo pro rodiče být to, že dítě vysedává denně u počítače, nesportuje a tloustne. U něj se vysloveně připravuje živná půda pro onemocnění kloubů,“ varoval Picek.

Rodiče by podle něj měli dbát na správné pohybové návyky dítěte od jeho prvních krůčků. Mělo by začít chodit po relativně pohodlném a měkkém povrchu, po koberci, ne po dlažbě či plovoucí podlaze. Naboso venku by mělo chodit jen po trávě, písku nebo mechu. Na tvrdém povrchu musí mít kvalitní boty. Ortopedické vložky se dávají malým dětem jen výjimečně.

Když kupují rodiče dítěti první botky, měly by hlavně mít pevný opatek, tedy část, která drží patu a zabraňuje vyklánění nohy do stran. Měly by také být v přední části měkké a pohodlné, aby se dobře odvíjely od podložky. Samozřejmostí je kvalitní materiál. Stejné požadavky na obuv jsou až do předškolního věku, kdy se začíná formovat klenba nohy.

„Pakliže mají rodiče pocit, že dítě má ploché nožky, je to do předškolního věku zcela fyziologické. Preventivně by se měli s dítětem věnovat cvičení, nejdůležitější je protahování Achillovy šlachy, prospěšné jsou také úchopové manévry, i když klenbu nevytvoří,“ řekl lékař.

Do čtyř let je podle Picka normální, že dítě vtáčí špičky dovnitř. „Maminky to mnohdy považují za nepřirozené, ale je to normální. Nejdříve máme všichni nohy do O, pak do X a pak se teprve srovnávají. Alarmující pro rodiče by měla být asymetrie, kdy jedna nožka jde ven a druhá dovnitř,“ shrnul Picek.

Správné pohybové návyky podporuje pravidelné cvičení a posilování zádových svalů. Vhodné jsou vícestranné sporty jako atletika či plavání.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.