Život v ČR se za 20 let protáhl u mužů o sedm a u žen o pět let

Život v Česku se postupně prodlužuje, a to každoročně i o několik měsíců. Jen za poslední dvě desetiletí se protáhl u mužů skoro o sedm let a u žen o více než pět let. Podle statistik mají nyní Češi naději, že se dožijí v průměru 74,4 roku. Češky by pak před sebou měly mít průměrně 80,6 roku. Česká republika tak patří ke státům EU, kde se věk dožití zvedal nejrychleji. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Doba dožití představuje průměrnou délku života lidí, kteří se v daném roce narodí. Ve skutečnosti se ale obvykle žije déle. Pokud totiž člověk překoná rizika úmrtí v dětství a překročí také šedesátku, šance na dlouhý život se zvyšují. Roli hraje třeba zdravotní stav a životní podmínky i ekonomická situace v zemi a úroveň medicíny. Vliv mají také války a jiné okolnosti.

V roce 2010 měli podle statistiků Češi naději dožít se 74,4 roku, Češky 80,6 roku. O deset let dříve muži měli šanci žít do 71,6 roku, ženy do 78,3. V roce 1990 doba dožití činila 67,6 roku u mužů a 75,4 roku u žen. Od roku 1920, tedy za devět desetiletí se život mužů protáhl o 27,4 roku a život žen o 31 let.

Postupně se zvedají také šance na delší život u šedesátníků. Zatímco v roce 1990 měli muži tohoto věku před sebou v průměru 14,7 roku a ženy 19,5 roku, nyní doba dožití šedesátníků činí v průměru skoro 19 let a u šedesátnic se přibližuje ke 23 letům.

„Za 20. století jsme prodloužili lidský život o 25 let, tedy zhruba o třetinu,“ řekl novinářům už dřív kardiolog Jindřich Špinar. Podotkl, že jen od roku 1980 do roku 2005 se délka života protáhla o šest let. Z toho tři roky prý získal člověk díky lepší léčbě infarktů a dalších chorob srdce a cév, rok a půl pak díky léčbě mrtvice.

Prodlužování života by mělo dál pokračovat. „V 21. století by se život mohl prodloužit o dalších 25 let. Každé druhé dítě, které se letos narodí, se dožije sta let. Na tom se bude podílet kardiologie,“ uvedl Špinar. Podle něj patří Česko v tomto oboru ve vybraných zákrocích k desítce nejlepších zemí na světě. Podle expertů ale v tomto století prim v prodlužování života nebude už hrát zlepšování léčby nemocí srdce a cév, ale spíš nové metody léčení rakoviny.

Demografové tak výrazné prodlužování života zatím nepředpovídají. Podle jejich několik let starých propočtů by se v roce 2050 mohly Češky dožívat v průměru zhruba 85 let, Češi by pak mohli žít v průměru asi do 79 let.

Česko patří k zemím EU, kde se život v posledních dvou desetiletích prodlužoval nejrychleji. Ve srovnání se „západními státy“ má ale ještě co dohánět. Například ve Francii, Itálii, Španělsku či Švýcarsku doba dožití žen překročila už nyní 84 let. Muži ve Švýcarsku a na Islandu se mohou dožívat v průměru skoro 80 let, v Norsku, Španělsku, Británii či Nizozemsku pak víc než 78 let.

Podle odborníků není podstatné jen prodlužování života. Hlavní je to, aby člověk zůstal co nejdéle bez závažnějších zdravotních obtíží. Experti označují stárnutí společnosti za dobrou zprávu. Podle nich je ale nutné, aby se jednotlivé země na tento proces připravily a přizpůsobily mu své zdravotnické a důchodové systémy i služby pro seniory. Kvůli stárnutí společnosti se v České republice připravuje důchodová reforma a prodlužuje věk odchodu do důchodu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.