Známí muži nafotili kalendář varující před rakovinou varlat

Rekordman v hodu oštěpem Jan Železný, moderátor Bohumil Klepetko, herec Ivan Trojan a další známí muži nafotili kalendář, který má pomoci boji proti rakovině. Chtějí jím upozornit na prevenci nádorů prostaty a varlat. Muži v kalendáři pózují se svými dětmi.

Další z aktérů Dalibor Štrunc ze skupiny Cimbal Classic neváhal se souhlasem nechat se vyfotit ani na okamžik. Jak dnes řekl novinářům, dostal se tak do vzácné společnosti. Navíc se v brněnském Masarykově onkologickém ústavu před lety léčil s rakovinou jeho otec.

„Tato kolekce fotografií by mohla být impulzem pro tatínky, kteří se stejně jako já bojí jít na jakékoliv vyšetření, aby si řekli, máme krásné zdravé děti, máme pěkné rodiny, a proč bychom z nich měli prchat předčasně,“ popsal Štrunc.

Ředitel zmíněného ústavu Jiří Vorlíček připomněl, že prevence a včasné zjištění choroby je podstatné při jakémkoliv onemocnění – a u rakoviny to platí dvakrát. Pro rakovinu prostaty ani varlat neexistuje screeningový program, obdoba plošného vyšetřování žen kvůli rakovině prsu. Muži by tím spíš neměli zanedbávat prohlídky u praktického lékaře. Neměli by také podceňovat potíže s močením nebo změny varlat, které mohou rakovinu signalizovat. Svým partnerům mohou podle Vorlíčka pomoci i ženy.

„Netajím se tím, že velká část těch, kteří diagnostikují nádor varlat, jsou partnerky. Při mazlení s partnerem zjistí, že varle je zvětšené nebo hrbolaté. To je tak ze života,“ poznamenal Vorlíček. I podle Štrunce to mohou být právě ženy, které přimějí partnera, aby na vyšetření šel.

Že se ženy i v otázkách rakoviny o sebe starají lépe, vyplývá ze zkušeností pracovníků ústavu. Loni se na něj obrátilo 3569 žen s dotazem ohledně prevence rakoviny a onkologického onemocnění. Mužů bylo za stejné období 1532.

Kalendář se známými muži si zájemci mohou koupit, stolní forma stojí 250 korun, nástěnná dvojnásobek. Výtěžek použije nemocnice na nákup přístroje pro ultrazvukové vyšetření prováděné uvnitř zažívacího traktu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.